Skryti na Europeanách

O tom, že se SOVAMM zapojil do projektu LoCloud a část našich odborných dat díky tomu zamířila na portál Europeana, jsme zde před časem informovali v článku SOVAMM nad mraky. Naše data už na místo určení dorazila, ovšem identifikovat jejich původ je prakticky nemožné a také licenční ujednání zrovně neodpovídají smlouvě, kterou jsme s nadací Europeana uzavřeli (Europena Data Exchange Agreement z 24.2.2015).  Data jsme totiž dodávali prostřednictvím Integrovaného informačního systému památkové péče (IISPP), na jehož budování se SOVAMM již řadu let podílí. Z něj byli v rámci projektu LoCloud exportovány dvě kolekce: mimo dat SOVAMM i kolekce archeologických dat. I když byly řádně opatřeny metadaty, ve výsledku se slily a nepochopitelně promísily do jediné sady NPÚ: 2058605_Ag_EU_LoCloud_NPU.

europeana_01

Ač vygenerované náhledy jsou temné, a u některých dokumentů zcela chybí, ač metadata našich dokumentů jsou kusá, nezoufáme. S archeologickými daty NPÚ jsou ta naše v dobré společnosti. A nejen s nimi. Bez zajímavosti nejsou setkání z dokumenty z jiných institucí; na ilustraci dokumenty z Mařatic vedle dokumentů SOVAMM a NPÚ vyhledaná kresba domku se žudrem z roku 1897 od Hugo Charlemonta ze sbírek Österreichische Nationalbibliothek.

Syrovi_SOVAMMetIISPP_Stránka_45Postupně se pak můžete dostat až k prolistování Die österreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild, Wien 1886-1902, dílu „Mähren und Schlesien“, z nějž ilustrace pochází.

Maratice_Charlemont

Odkazy:

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Projekty, Spolek, Zprávy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Skryti na Europeanách

  1. Jan Sommer napsal:

    Hledat něco v Europeanech, to je tak zábava pro gamblery… Somm…

    To se mi líbí

  2. Irena Blažková napsal:

    Účast v projektu nás naučila trpělivosti, pokrok je pomalý, ale je. Snad jednou bude možno vyhledávat parametricky ve všech polích. Pro některé účely vyhledávání pomůže tato mapa: http://www.eculturemap.eu/eCulture14m/Map.html. Irena Blažková

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.