Cílem projektu bylo vydání publikace Nejstarší venkovské domy ve východních Čechách, do níž byly shromážděny poznatky z dosud nepublikovaných stavebně historických průzkumů dvou desítek nejstarších venkovských domů a hospodářských staveb východních Čech. Na práci se podílí 20 spoluautorů, editory byli Jiří Škabrada a Zuzana Syrová-Anýžová.
Objevování nejstarších východočeských domů probíhalo v posledních desetiletích jako postupná skladba několika vektorů různých disciplín. Začalo vlastně v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století novým formulováním představy o specifické prostorové skladbě vesnického domu pozdního středověku a raného novověku, odvozené od interpretace fungování středověké dymné jizby. Jiřího Škabradu jako autora těchto hypotéz pak přesvědčili Zuzana a Jiří Syroví, že domy s takto archaickou charakteristikou na Vyskomýtsku, Litomyšlsku a Poličsku ještě skutečně existují.
První výsledky společné badatelské práce byly představeny na konferenci Vesnický dům 16. a 17. století, uspořádané v Poličce v roce 1992. Do prohloubené průzkumové a dokumentační činnosti v průběhu dalších dvou desetiletí pak mohla vstoupit i práce s historickými písemnými prameny a rovněž nová disciplína – dendrochronologie, díky které je možné zjišťovat dobu výstavby domů s dostatečnou přesností.
Zřejmě i díky tomu, že poznatky o této nejstarší vrstvě památek lidové architektury dosud nebyly souhrnně publikovány, chybí dosud obecnější povědomí o jejich existenci a mimořádné hodnotě. Tuto mezeru chce napravit publikace, do níž byly shromážděny poznatky ze stavebně historických průzkumů dvou desítek nejstarších venkovských domů z východních Čech – z krajů Pardubického a Královéhradeckého (včetně jednoho objektu z kraje Vysočina).
Jádro publikace tvoří katalog, seřazený podle stáří jednotlivých objektů. Před katalogem je zařazena kapitola, která probírá souhrnně jednotlivé specifické typologické a konstrukční znaky těchto staveb. Součástí většiny statí o jednotlivých domech jsou rešerše písemných pramenů, takže díky konfrontaci s dendrochronologickými daty známe často i konkrétní stavebníky domů, resp. jejich stavebních etap. Součástí obrazového doprovodu jsou barevně vyhodnocené půdorysy, zachycující vývoj domů, a bohatá fotodokumentace celkového stavu i průzkumových sondáží, a to v barevném i starším černobílém provedení.
Publikaci vydala Společnost pro obnovu vesnice a malého města, z.s. a Univerzita Pardubice na konci roku 2018. Vydání finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Pardubický kraj. Je možno ji objednat u sekretáře SOVAMM (viz kontakt) nebo k objednávce využít interaktivní online formulář.
- Autoři:
- Jiří Škabrada, Zuzana Syrová-Anýžová eds.
- Miroslava Cejpová, Petr Dostál, Martin Ebel, Tomáš Filouš, František Gabriel, Josef Kyncl, Tomáš Kyncl, Zdeňka Němcová, Vladimíra Paterová, Renata Růžičková, Tereza Siglová, David Stejskal, Jiří Syrový, Jiří Švec, Blanka Tomková, František R. Václavík, Zuzana Stránská-Vařeková, Pavel Zahradník
- Obsah publikace
- Objekty katalogu
- Související projekty SOVAMM:
- KYPTA, Jan. Jiří Škabrada – Zuzana Syrová-Anýžová (eds.): Nejstarší venkovské domy ve východních Čechách. Archeologické rozhledy. Praha: St. archeolog. ústav, 09.2020, 72(3), 473-476. ISSN 0323-1267. Dostupné také z: http://www.digitalniknihovna.cz/knav/uuid/uuid:f04b1590-9e63-4e90-b399-2217ba5667d9