Setkání v Raschale

Součástí cesty do Dolních  Rakous, které jsme se zúčastnili v rámci projektu Down to Earth / Zpět na zemi – Hliněné stavby ve střední Evropě (společné českorakouské aktivity Mobility, na níž spolupracuje Národní památkový ústav, Archaia Brno o.p.s. a IVA – ICRA Institute for Comparative Research in Architecture), byla i dvoudenní exkurze se studenty architektury Technické univerzity ve Vídni po sklepních ulicích. Je jí věnovám i příspěvek Davida Merty v zápisníčku Archaia Galgenberg bei Widendürnbach (NÖ).

_0002845My bychom zde chtěli připomenout sklepní ulici v Raschale na okraji Hollabrunu. Za to, jak dnes tato Kellergasse vypadá vděčí ve velké míře architektu Helmutu Leidererovi, který je, jak připomíná i pamětní deska na obecním sklepě na začátku ulice, prezidentem D´RASCHALAER KÖLLAMAUNA a tvůrcem legendy o Pinkelsteinu, u nějž si ulevil samotný Wolfgang Amadeus Mozart při své cestě do Prahy.

_0002831rrdsc_0200r

Přednáška pana profesora Leierera v obecním sklepě byla stejně jako sám sklep tradiční, jak ji mnozí z přítomných studentů vídeňské techniky možná ještě nezažily, tedy s dataprojektorem a promítáním diapozitivů. I sami pedagogové se v zasvěcené a vtipné přednášce samotné a následující procházce po sklepní ulici seznámili s řadou věcí jim do té doby neznámých.

_0002991rrTi, kdož znají Helmuta Leiderera jako autora obnovy sklepů a sklepních ulic a publikace Zukunft Kellegassen, měli možnost se seznátit i s jeho tvorbou moderní. Naše cesta totiž vedla i kolem sportovní haly v Hollabrunu, u které jsme se nemohli nezastavit.

 

  • Die Raschalaer Kellergasse – malý průvodce sklepní ulicí – PDF
  • Leierer, Helmut: Zukunft Kellergassen, Baugestaltung, Wien 2004 / 2008.
  • Leierer, Helmut: Unsere Kellergassen – Einmaliges Kulturgut. Sonderausgabe „Kellergassen im Pulkautal“ der Zeitschrift „Der Pulkautaler“, Pulkau 1998.

zukunftkellergassen

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Projekty, Zprávy se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Setkání v Raschale

  1. Pingback: Rakouské okénko I | Syrový a Syrová, architekti

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.