Tereza, jedině Teréza

Letos si připomínáme 170. výročí narození Terézy Novákové (1853-1912). Narodila se 31. července v Praze. My jsme se s ní resp. s její prací (národopisnou studií o východočeských lomenicích) setkali, když jsme na konci 80. let začali podrobněji zkoumat Litomyšlsko a snažili se identifikovat zde nejstarší vrstvu vesnických staveb. V srpnu 1988 jsme se tak dostali k domu čp. 34 v Osíku, u kterého Teréza Nováková zaznamenala vročení 1705.  Dochoval se, i když už bez vročení v pozoruhodně autentickém stavu a tak jsme ho navrhli na prohlášení za kulturní památku.  Stal se jí v září 1993. Dnes už ho bohužel nenajdete. V roce 2001 bylo prohlášení za kulturní památku na žádost nových majitelů zrušeno a dům v době, kdy jsme už řádně řešili projekt Litomyšlsko, Vysokomýtsko, zanikl…

K výročí Terézy Novákové pořádá 11. května Regionální muzeum v Litomyšli symposium, kterému bude předcházet konference Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení při ČNS s názvem Výzdoba a nápisové datace venkovských staveb. Na obě akce navazuje 12. května společná odborná exkurze po stopách pobytů Terézy Novákové a venkovských stavbách; její součástí bude i návštěva Proseče (muzeum a chalupa Novákových).


Podrobnosti a přihlášky:

Program:

Aktualizováno 2023/05/09

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Akce členů, Z historie SOVAMM se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.