Papírová ves

Papírová ves je název výstavy, která bude zahájena 30. září v Národopisném muzeu Národního muzea (Letohrádku Kinských). Navštívit ji bude možno až do 1. června 2023.

Výstava je jedním z výstupů projektu NAKI VISKALIA – Virtuální skansen lidové architektury (DG20P02OVV003), který dokončuje Národní muzeum spolu s Etnologickým ústavem AV ČR a Českým vysokým učením technickým v Praze. Fondy plánové, kresebné a fotografické dokumentace lidové architektury těchto institucí jsou zpřístupněn databází, kterou najdete na odkaze http://viskalia.fsv.cvut.cz/viskalia.

My jsme si v ní pro ilustraci našli fotografii dnes již neexistujícího domu z Hrubé Vrbky, kde jsme na semináři o tradičním hliněném stavitelství našeho venkova (viz Pohyblivý sněm) měli možnost popovídat si o projektu s jeho řešitelkami z EÚ AV ČR. Ve virtuálním skanzenu jsou z Hrubé Vrbky dva snímky z archivu Národního muzea z roku 1951, jejichž autorem je Dr. J. Staňková. Na prvním jsou čtyři z řady proslulých vrbeckých stodol (inv. č. 26767), na druhé průčelí podélně orientovaného domu se žudrem (28207). Metadata vypadají takto:

Jak vidno, v tomto online archivu se lze dopátrati ledaccčehos i pokud se vydáme za hranice Čech.

Bližší informace o projektu VISKALIA a dalších plánovaných výstupech (3D modely ma základě plánů ze zaměřovací akce ČAVU, GIS mapová apliakce) najdete zde.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Zprávy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.