Bylo nás deset

aneb Jak bylo na sněmu v Loubí v době coronavirové

Termín sněmu byl původně stanoven na 22.–24. května. Vzhledem k jarní komplikované situaci se sněm uskutečnil až 9.-11.10.2020. Opatření proti šíření koronaviru nám ovšem i  v tomto náhradním termínu poněkud sněm zkomplikovala uzavřením restaurací po 20 hodině a zákazem shromažďování více než 10 osob v interieru a 20 v exterieru. Vše jsme však zvládli i díky tomu, že členové se na jednání vystřídali a penzion U Rychtářky má v patře možnost posezení na terase. Hymna SOVAMM Sedlák Jíra k zahájení i ukončení zazněla pouze jako sborová recitace.

Oba dny odborných exkurzí byly chladné, sobota navíc deštivá, ale jak to ani jinak nemůže na sněmu SOVAMM být, plné poznávání.

Martin Čerňanský se osvědčil jako hlavní organizátor letošního sněmu a exkurze. Pro řadu účastníků měl připraveno i něco speciálního:

Hned na začátku nám otevřel zahradu usedlosti čp. 5 v Střezivojicích:

Sousední usedlosti čp. 4 jsme pak díky jejímu sympatickému majiteli a Tomáši Eflerovi měli možnost věnovat se podrobněji:

Kromě diskusí v exterieru:

Jsme pronikli i do interierů:

.. a seznámili se z dalšími obyvateli domu:

Další podrobnou prohlídku nám umožnil majitel usedlosti čp. 47 v Chlumu:

V Zátyní čp. 1 se nám pak dostalo zasvěceného výkladu o vápenných omítkách od Filipa Trunečky:

Nedělní exkurze začala prohlídkou místa konání sněmu zahaleného do ranní mmlhy:

Z něj jsne se přemístili do Lhoty, kde bouřlivá diskuse několika členů SOVAMM o detailech oken čp. 14 zaujala přítomnou majitelku natolik, že jsme pronikli i do interieru.

Poslední navštívenou lokalitou před závěrečným společným obědem ve Mšeně byl Kruh. Fotografie z něj spolu s dalšími snímky z akce najdete v archivu SOVAMM.

Zápis z jednání sněmu s prezenční listinou je dostupný pro členy zde.
Na tomto místě jen některé důležité body:

 • Sněm byl volební, nicméně nic nezměnil na složení kolegia a dozorčí rady.
 • Novým členem se stala Helga Kozelská-Bencúrová.
 • Základní informace pro členy jsou od začátku roku dostupné v nové sekci Pro členy.
 • Pokračujeme v dloudodobých projektech CZ_RETRO a díky podpoře MK v projektu SOVPIS (pracovní stránky projektu); dokumenty z lokálního úložiště MIS SOVAMM byly na začátku roku 2020 převedeny do datového centra NPÚ (viz Stěhování MIS).
 • Začínáme nové projekty Lidová architektura v jižních Čechách a Výstava Máčel – Vajdiš.
 • Publikace Nejstarší venkovské domy ve východních Čechách z nákladu SOVAMM jsou vyprodány. Kniha je dosud dostupná také v prodejně spoluvydavatele, Univerzity Pardubice. Za o něco vyšší cenu ji lze také v e-shopech jako kosmas.cz a dalších. SOVAMM lze přitom podpořit nákupem v e-shopech zapojených do projektu GIVT.cz (viz Jak podpořit činnost a projekty SOVAMM).
 • Členové SOVAMM se zapojili do aktivit na záchrany fary a mostů  v Dolních Slověnicích (viz Nebuďme lhostejní). Připravujeme návrh na prohlášení mostu a památkové zóny.
 • Návrh památkové zóny bychom dále měli připravit i pro lokalitu, v níž se sněm letos konal, tedy Loubí.
 • Členové se vyzývají k aktivní participaci na projektech a rovněž na blogu SOVAMM, doplňování knihovny, archivu, přehledu minimuzeí a dalších oddílů.
 • Na Facebooku došlo na přelomu srpna a září k dočasnému zablokování sdílení příspěvků ze sovamm.wordpress.com (viz K blokování blogu SOVAMM na FB), zapříčiněné pravděpodobně některým z příspěvků zde v té době publikovaných (Zkuste sami rozlišit?).
 • Výroční 30.  sněm se bude konat v Ústí nad Orlicí a jeho organizátorem je Radim Urbánek (diskusní stránku k námětům programu najdete zde).
 • Výjezdní zasedání do Bresse bylo opět odloženo a uskuteční se až na jaře 2022.

K tematům probíraným na sněmu především navrhování zón a památek očekávejte samostatné příspěvky.

K místu konání sněmu:

 • EBEL, Martin – ŠKABRADA, Jiří – DOSTÁL, Petr. Zděná klasicistní přestavba vesnice Loubí po požáru roku 1843. In: Průzkumy památek. = Denkmalforschung. = Historical Monuments‘ Research & Documentation. Praha : Památkový ústav středních Čech a Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče 4, č. 1, (1997), s. 63-92. (PDF)

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, sněm SOVAMM, Spolek se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.