Nebuďme lhostejní

Po roce 1989 jsme se domnívali, že éra bezohledného ničení památek definitivně skončila. Docela dlouho to tak skutečně vypadalo, až na ojedinělé excesy, ale zejména v poslední době se dějí nebo reálně hrozí ničivé zásahy tak radikální, že se tomu opravdu nechce věřit.

Dolní Slověnice patří k těm jihočeským vesnicím, které si dodnes zachovávají mimořádný půvab, ač dosud bohužel nejsou památkově chráněné. Prostředí vsi vytvářejí tradičně formované usedlosti a dominantu tvoří malebný, původem středověký, barokně upravený kostel. Naproti němu stojí hodnotný areál přízemní klasicistní fary z roku 1795, kolem níž vybíhá silnice do Horních Slověnic, překonávající výběžek rybníka Dvořiště jedinečnou soustavou mostů a sypaného valu s lipovou alejí. To vše chce nyní město Lišov, které se stalo vlastníkem fary, zničit. Fara má být zbořena a na jejím místě zřízeno parkoviště. Přes rybník má být vybudována moderní komunikace.
Dva z viceprezidentů SOVAMM se aktivně zapojili do odborného protestu proti tomuto barbarskému záměru. Více informací o celé věci najdete na stránkách Dědictví Lišovska https://www.dedictvilisovska.cz/.

Najdete tam také petici, jejímž podepsáním můžete přispět ke snaze zabránit zničení cenného kulturního dědictví. Díky mnoha fotografiím také budete moci posoudit, jak je situace vážná. Naše fotografie Dolních Slověnic aktuálně doplňujeme do SOVPISu.

  • Ilustrační foto: Pohled na Dolní Slověnice přes výběžek rybníka Dvořiště; K. Kuča 27.3.2012 (SOVPIS)
  • Foto v záhlaví příspěvku: Celkový pohled na kostel sv. Mikuláše a Linharta, faru čp. 29 a sousední dům čp.28; R. Tykal 28.5.2015 (SOVPIS)
Příspěvek byl publikován v rubrice Diskuse, Hlasy a ohlasy, Zprávy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Nebuďme lhostejní

  1. Myslím si samozřejmě, že se důležité historické objekty pokud možno bořit nemají, a to ani ve zdánlivě bezvýznamných vesnicích. Ke slověnické situaci bych ale chtěl přidat názor z jiného, technického hlediska, který by snad mohl zaujmout i zastánce demolice.

    Pokud totiž problém opravdu představuje těžší doprava, zmáhající nepřehlednou zatáčku místo mezi kostelem a někdejší farou ve Slověnicích, je možné se podívat na mapu. Silnice mezi Lišovem a Lomnicí nad Lužnicí z relativně přímého směru před Slověnicemi zahýbá, prochází vesnicí a pak se do cílového směru zase vrací. Demolicí fary by se průjezd touto odbočkou jen usnadnil, ale podstata problému se tím nevyřeší. Nebylo by rozumnější uvažovat o napřímení tohoto dopravního tahu mezi Hůrkami a jižním cípem rybníka Koclířov, které by současně vytvořilo vedle Slověnic jakýsi obchvat? Do vesnice by pak po staré silnici zajížděli jen místní obyvatelé a návštěvníci, kterým by zachování fary snad nevadilo.

    prof. ing. arch. Jiří Škabrada

    To se mi líbí

  2. Pingback: Slověnické mosty | SOVPIS

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.