Jak to bylo se SOVAMMem a ECOVASTem

Z hloubi prehistorie SOVAMM se nedávno vynořila otázka, jak to vlastně bylo s členstvím SOVAMM v ECOVASTu a jaký byl vztah SOVAMM a české sekce ECOVASTu.

Nelze si nepovšimnout, že název Společnosti pro obnovu vesnice a malého města (SOVAMM – původně SoVaMm) a European Council for the Village and Small Town (ECOVAST), mezinárodní asociace založené v roce 1984 a sdružující nestátní neziskové organizace a jednotlivce, v sobě obsahuje vesnici a malé město. Tato podobnost není náhodná, ale záměrná. K ECOVASTu jsme se hlásili již v prohlášení k založení SOVAMM (viz Prohlášení k založení SOVAMM). Bylo to dáno i individuálními vazbami některých zakládajích členů na členy ECOVAStu. Takto např. pojil Karla Kuču, zakládajícího člena a viceprezidenta SOVAMM,  a Anguse Fowlera (3. 5. 1946 – 10. 12. 2017), zakládajícího člena a víceprezidenta ECOVASTu, zájem o zvonice. Především nám pak byly blízké cíle ECOVASTu a činnost její pracovní skupiny pro venkovskou architekturu.

Nedlouho po založení SOVAMM jsme tedy vyplnili přihlášku a ECOVAST nás přijal pod svá křídla (viz dopis gen. sekretáře ECOVASTu Bernarda Mignona  z 10.4.1990). V prvních letech nám byly odpuštěny členské příspěvky a pravidelně jsme dostávali tiskoviny ECOVASTu, především bullettin novinek, vydávaný ve třech hlavních jazycích – angličtině, francouzštině a němčině. Díky ECOVASTu jsme pak v 90. letech měli možnost zúčastnit se řady akcí, z nichž nejvýznamnější asi byla konference evropských organizací zaměřených na ochranu kulturního a přírodního dědictví Europe Preserved for Europe 26.-28.9.1990 v Yorku ve Velké Británii (rezoluce).

Skupinové foto účastníků konference Europe Preserved for Europe v Yorku. Paní ve světlém baloňáku uprostřed první řady je Vera Muszik z maďarské sekce ECOVAStu.

ECOVAST v té době uspořádal v České republice setkání pracovní skupiny pro venkovskou architekturu včele s prezidentem a zpravodajem skupiny Johnem Sellem a Jane Wadeovou. Hlavním tematem byla tehdy dokončovaná Strategie pro venkonkovskou architekturu. Setkání se uskutečnilo 13.5.-15.5. 1992 v Úštěku za účasti 60 osob z 11 evropských zemí. Tato čísla alespoň uvádí bulletin ECOVAST News č. 3 ze srpna 1992. Z českých účastníků je jmenována pouze Věra Kučová, která celou akci organizovala, a Zuzana Syrová.

ECOVAST také podporoval některé naše aktivity. V roce 1994 nám takto například pomáhal Angus Fowler zakládat na worshopu v Příkazích podunajsou síť hliněné architektury (DEAN).

Angus Fowler (uprostřed) poskytuje interview redaktorce časopisu Architekt
Haně Vinšové, 
překládá Jiří Syrový (vpravo); Příkazy 1994

Naše členství v ECOVASTu zaniklo na přelomu století, kdy pro nás při výši vlastních členských příspěvků a počtu členů SOVAMM přestalo být placení příspěvků ECOVASTu finančně zvlásdnutelné. V kontaktu s členy pracovní skupiny pro venkovskou architekturu jsme ale zůstali i nadále.

A jak to bylo s českou národní sekcí ECOVASTu?

Zájem na tom ji založit v bývalých komnustických zemích, a tedy i v tehdejším Československu, byl ze strany ECOVASTu velký. 27. září 1990 proběhla v praze schůzka viceprezidenta ECOVASTu Anguse Folera se zástupci několika institucí a organizací a jednotlivci, kteří již členy ECOVASTu v té době podobně jako SOVAMM byli, nebo měli o členství zájem. Vznikl přípravný výbor, reprezentovaný Jaroslavou Honcovou (1930-2015) a Věrou Kučovou, který následně zveřejnil informace o přípravě na založení české sekce a návrh stanov.  Česká sekce ECOVASTu pak byla založena 2. září 1991 (toto datum se nám podařilo dohledat v bulletinu ECOVASTu).  SOVAMM se tehdy členem národní sekce nestal a o jejích dalších osudech již dokumenty v našem archivu žádné informace neposkytují.  Pravděpodobně je totožná s Evropským svazem pro obec a malá města-ECOVAST, který ovšem dle výpisu ze spolkového rejstříku vznikl 24. října 1991.  Podobně jako SOVAMM byl v roce 2014 automaticky transformován na spolek, ale jak ukazuje výpis, zřejmě dosud neprovedl ve stanovené lůtě zákonem požadované změny (název, stanivy, etc.).  Tomuto spolku tedy hrozí zrušení.
Národní sekce slovenská, alepoň dle informací dostupných na stránkách ECOVASTu (viz National Sections) dosud existuje, takže československá sekce ECOVASTu založená před 29 lety, nezanikne úplně.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv, Spolek, Z historie SOVAMM se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.