Velké malé město

V roce 2019 uplynulo 30 let od prohlášení území historických jader měst Kolína, Plzně, Brna, Lipníku nad Bečvou a Příboru za památkové rezervace. Brněnskému výročí je věnováno 21. číslo bulletinu Monumentorum Moraviae tutela.Pozornosti členů a příznivců SOVAMM v něm doporučujeme dva články, které se přímo dotýkají i historie našeho spolku. V článku Činnost oddělení památek brněnské aglomerace před vznikem Městské památkové rezervace Brno vzpomíná Karel Kuča na dobu, kdy pracoval v tehdejším Krajském středisku státní památkové péče a ochrany přírody v Brně.

Karel Kuča před pracovištěm KSPPOP v Brně, Radnická 2, v srpnu 1987; foto © I. Černá

Kancelář oddělení brněnské aglomerace, což se v článku nedočtete, i díky architektu Otakaru Máčelovi stala jedním z míst, kde se setkávali budoucí zakladatelé SOVAMM. Založení SOVAMM ovšem předcházelo založení Nezávislé památkové unie. Kdepak je jí dnes asi konec… Část dokumentů z období před a těsně po jejím založení se nyní nachází v archivu SOVAMM. Jeden z nich, Přehled nejzávažnějších problémů města Brna z hlediska památkových zájmů a ochrany, využila Dana Novotná jako podklad pro článek Sedmero problémů brněnské rezervace po třiceti letech, v němž porovnává stav před třiceti lety a dnes.

Nutno říci, že dokument z roku 1990, který ostatně vznikal i ve výše zmíněné kanceláři a jehož autory byli Jan O. Eliáš, Karel Kuča, Jiří Syrový a Zuzana Syrová, je dodnes v mnohém velmi aktuální. A ve Společnosti pro obnovu vesnice a malého města si těch třiceti letech rozhodně nemyslíme, že by nějaké město bylo tak velké, že bychom se jeho problémy nemohli a neměli zabývat.

Poznámka:
Ilustrace v záhlaví příspěvku upozorňuje na skutečnost, že již více než 20 let se připravují památkové zóny Brno. První veze byla předána MK ČR v roce 2003, poslední v roce 2013 (viz návrh MPZ v MIS). Snad se jich do r. 2023 dočkáme.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv, Publikace členů, Z historie SOVAMM se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.