Před třiceti lety

Aneb kdy byl založen a vznikl SOVAMM

De iure je dnes takový spolek založen přijetím stanov a vzniká zápisem do spolkového rejstříku. V něm má SOVAMM jako datum vzniku uvedeno 5. září 1991, kdy byl jako občanské sdružení zaregistrován u Ministerstva vnitra. Všechno ovšem začalo o hodně dříve a nepočítáme-li akce neformální, tedy 7. prosince 1989 se zrodil v hlavách třech osob vracejících se rychlíkem z Prahy do Brna nápad Společnost založit a také dostala jméno, které má dosud. A jelikož tres faciunt collegium, pokládali jsme tuto událost dlouho za vznik SOVAMM (viz dokument o SOVAMM z roku 1991). 26. ledna 1990 pak vydala pětice zakládajících členů Prohlášení k založení SOVAMM definující cíle a program tohoto odborného zájmového sdružení a vyzvala zájemce o členství, aby se přihlásili.  A pokud nahlédnete do oddílu Události zjistíte, že se toho ještě před registrací a prvním sněmem se toho pod hlavičkou SOVAMM dost událo.

Ilustrační snímky Růženky Klementové – Doubkové použité v tomto příspěvku pocházejí až března 1990, kdy jsme ve složení Karel Kuča, Růženka Doubková, Zuzana Syrová a Jiří Syrový vyrazili na cestu po obou stranách česko-rakouské hranice a skončili v Podyjí (tehdy ještě CHKO), kde se k nám připojil Jiří Škabrada. Vybrali jsme je kvůli snímku z Vratenína, na němž jsou vzácně zachyceni nejen stavby, ale dva ze zakladatelů SOVAMM.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Spolek, Z historie SOVAMM se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.