Vodní mlýny 2019

Ve dnech 14. až 16. října 2019 pořádá Městské muzeum v Ústí nad Orlicí celostátní sympozium se zaměřením na vodní mlýny. Tématicky zahrne vodní mlýny jak z řemeslného, tak z průmyslového období vč. mlýnů automatických.

Okruhy témat:
■ nové objevy a dokumentace vodních mlýnů
■ technologická zařízení vodních mlýnů
■ vodní a pomocné motory ve vodních mlýnech
■ stavební podoba vodních mlýnů
■ písemné, obrazové a archeologické prameny k poznání vodních mlýnů
■ opravy, rekonstrukce a restaurování vodních mlýnů, jejich nové využití
■ zpřístupněné vodní mlýny a expozice
■ plošná evidence a databáze mlýnů
■ život ve vodních mlýnech dříve a nyní
■ upozornění na opomíjené pohledy na tématiku vodních mlýnů

Veškeré důležité informace naleznete v pozvánce.

Pozvánka tajuplně slibuje v první části exkurze nazvané „Bez mlýnů ani krok“ vodní mlýny v jedné z lokalit na Litomyšlsku. Touto lokalitou by mohly být třeba Němčice, kteréžto řečeno s místním kronikářem „severovýchodně od Litomyšle při silnici k České Třebové vedoucí, v mírném úvale, kterýž v dolní části obce v rovinu se ztrácí, po obou stranáchpotoka Zlatý Pásek rozprostírají se“ a „nejdůležitější byly … svými mlýny“. Radim Urbánek, který mlynářská symposia již tradičně organizuje, si pro ilustraci na pozvánku vybral mlýn  čp. 51. (Jeho fotografii přebíráme v záhlaví tohoto článku.)

Přidáváme k ní fotografii Brachtlova mlýna čp. 7, jejímž autorem je Jiří Škabrada. Pořídil ji v rámci projektu SOVAMM Litomyšlsko – Vysokomýtsko.

Němčické mlýny nás zajímaly i proto, že z jednoho z nich – čp. 39 – pocházel Antonín Dvořák (1817–1881). Jako prvorozený syn měl po otci převzít mlýn s pilou, ale vzdal se tohoto práva ve prospěch mladšího bratra Josefa a stal se malířem. Na svých obrazech zachytil i reálie z Němčic. Nejznámější z nich je asi Posvícení v Němčicích, zobrazující posvícenské hody ve mlýně u Flídrů. Nás ovšem více zajímala pozoruhodná archaická selská světnice s tzv. palácem, kterou zachytil dokonce na dvou obrazech.  Zde je jeden z nich (záměrně jiný než ten, jehož reprodukci jsme zařadili do knihy o nejstarších venkovských domech ve východních Čechách):

Na mlýn v Němčicích narazíte opravdu snad na každém kroku. Vyhledat si je a něco bližšího se o nich dozvědět můžete v online databázi vodních mlýnů (http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/).

 

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Akce členů se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.