V hodině dvanácté

I když by se mohlo zdát, že se náš spolek zajímá hlavně o vesnici a malé město, které má ve své názvu opomíjí, není tomu tak. I o města větší než malá. I v nich je co zachraňovat. Cesty mohou býti různé.

Zavítáte-li o weekendu na dny evropského kulturního dědictví do Moravské Třebové, udělejte si čas i na památky dosud státem nechráněné. K těm ohroženým patří budova bývalého okresního úřadu (později nemocnice) z 20. let minulého století na Svitavské ulici.

G0056404rMoravská Třebová, býv. okresní úřad čp. 634; foto Zuzana Syrová 2008

Místní aktivisté se pokusili zabránit demolici této stavby podáním návrhu na prohlášení za kulturní památku, pro který našli oporu i ve výsledcích průzkumu moderní architektury NPÚ (Moravská Třebová,  Svitavská ul., bývalý okresní úřad  č.p.634 , katalogový list : výstup V+V 02H 3002003 Průzkum a prezentace moderní architektury za rok 2012 – online dostupná dokument uložený v MIS). Zahájení řízení o prohlášení za kulturní památku demolici prozatím odvrátilo. Podrobnosti na jdete v článku Demolici bývalé moravskotřebovské nemocnice přibrzdili aktivisté.

Cestou petiční se v boji proti demolici vydali v Chlumci nad Cidlinou, kde kulturní program tohoto weekendu tvoří Gulášové klání,  Cestou na guláš můžete podesat petici na záchranu domu v Jungmannově ulici č. p. 61/I v Chlumci nad Cidlinou.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.