Bylo tu, není tu

Za necelých patnáct let, které uběhly od ukončení projektu SOVAMM Litomyšlsko, Vysokomýtsko, se leccos událo. Mně osobně většina z toho, co se přihodilo, příliš optimismu do žil nevlila. K úbytkům cenných staveb identifikovaných průzkumy tohoto projektu nedávno bohužel přibyla polygonální stodola usedlosti čp. 41 v Trstěnici dendrochronologicky datovaná 1663/64.  Ještě stojí, ale s částečně prolomeným krovem.

_0001863Polygonální stodola u čp. 41 v Trstěnici; foto Z. Syrová 2016

Stodola v době projektu ještě stojící; foto Z. Syrová 2001

trste041_Pudorys-Rez

Pozornější čtenář zaregistruje, že v narychlo pořízeném zaměření z r. 2001 chybí hambalky; už je nedoměříme….

Usedlost čp. 41 s polygonální stodolou a výměnjem čp. 220 jsme navrhli na prohlášení za kulturní památku už v roce 1990 spolu s dalšími trstěnickými stavbami (usedlostmi čp. 2, čp. 61, 98, 103 s kapličkou, čp. 106 s výměnkem a usedlostí čp. 107). Stodola u čp. 41 se památkové ochrany nedočkala a z osudu některých jmenovaných staveb (zanikající usedlosti čp.2 nebo naopak razantně přestavěné usedlosti čp. 107), můžeme soudit, že pouhá ochrana by jí příliš nepomohla. Pokud máte pocit, že prodleva v prohlášení za kulturní památkou je dána situací na počátku 90. let minulého století, vězte že k přibližně před rokem podanému opětovnému návrhu na prohlášení trstěnické usedlosti čp. 61 zmiňované v příspěvku Jak jsme navrhovali se ještě MK nevyjádřilo, zda zahájí řízení…

Související příspěvky:

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Projekty, Z historie SOVAMM, Zprávy se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.