ZPP o lidové architektuře – pozdě, ale přece

Vyšly Zprávy památkové péče věnované lidové architektuře, které se měly původně objevit jako číslo první letošní ročníku a se zpožděním se propracovaly na číslo druhé. S obsahem čísla se můžeze seznámit na webu NPÚ nebo FB stránkách ZPP.

ZPP2016-02

Číslo obsahuje několik článků z pera členstva SOVAMM včetně připomenutí životního jubilea jeho tajného vědeckého rady, Jiřího Škabrady:

 • KUČA, Karel; KUČOVÁ, Věra: Potenciál hodnotných historických vesnic k památkové ochraně i aplikaci nástrojů územně analytických podkladů, 156-158.
 • POKORNÝ, Jiří: Roubený špýcharový dům na Boskovicku a jeho památková ochrana, 180-193.
 • URBÁNEK, Radim: Sušárna ovoce v Zálší – drobný technický klenot, 228-230.
 • KUČA, Karel: Requiem za hospodářské dvory, 221-224.
 • DOSTÁL, Petr; SYROVÁ, Zuzana; EBEL, Martin; PEŠTA, Jan: Škabrada očima kolegů, přátel a žáků, 230-232. (viz. též text pro ZPP zveřejněný zde)
 • ČERŇANSKÝ, Martin; PROCHÁZKA, Lubomír: Vesnice a osady na území velké Prahy s památkami slohové a lidové architektury. Zpráva o výzkumu a publikaci, 236-237.

Související příspěvky:

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Publikace, Publikace členů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na ZPP o lidové architektuře – pozdě, ale přece

 1. Jan Sommer napsal:

  Škoda, že se nepodařilo téma ještě více rozvinout, jak bylo plánováno, ale je toho všeho moc. To je jasné. A jistě také nic nevadí, když se kulturní krajina či venkovské stavitelství a architektura objevují v ZPP průběžně. Nicméně je jasné, že by bylo vhodné se nějak postavit i k existenci internetu. To jsem si říkal i ohledně toho requiem. Kolik lidí to asi takto osloví v tom všem mediálním bumlu? Samozřejmě jsou to všichni ti, které oslovovat netřeba, protože smýšlejí shodně. Ti si řeknou, konečně zaznělo rozhodné slovo. Jistě by ale ničemu neškodilo a nikomu nevadilo (krom možná některých strážců licenčních „zájmů“ vydavatele ZPP), kdyby text i s dokumenty byl šířen a podporován na internetu. Ono se to přímo nabízí i proto, že by tak bylo možné získávat další zájemce o spolupráci při dokumentaci či snad i záchraně nebo aspoň propagaci. Vždyť jak zdárně se rozvíjí činnost kolem FB Prázdné domy https://www.facebook.com/prazdnedomy/ nebo Zaniklé kostely https://www.facebook.com/groups/520463737965566/. Teď nevím, jestli mi jen něco neuniklo, ale zdá se mi, že není k dispozici ani stránka či blog o hospodářských dvorech, kde by třeba byly pohromadě odkazy na články ing. Žižky i jiných autorů. (Ing. Žižka krom článků držel spoustu přednášek, takže je pravděpodobné, že by se zájemci našli, takže by se na zpracování nemarnil čas.) Lidi by se tak mohli upozorňovat na akutní stavy ohrožení apod.
  Lze narazit na různé projekty, např. http://www.technicke-pamatky.cz/sekce/63/pansk-dvory/, ale ty jsou většinou krátkodeché http://www.technicke-pamatky.cz/sekce/11/novinky/. Na Wikipedii je vidět jednotliviny.
  Ale je dosti možné, že něco takového již existuje v IS NPÚ nebo pod. Ale apelu, jak je asi ono requiem přeci jenom míněno, by to nemuselo škodit v podobě, kde by to mohlo sdružovat možné zájemce o kooperaci.
  Ale, máte pravdu, ten čas… Tak se omlouvám těm, co neradi až zde zjistili, žo to pro ně bylo škoda luštit…
  Hezkou druhou půlku prázdnin vespolek. Sommer

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.