Katalog lidové architektury, (nejen) část desátá

Je to již půl století, co se začalo připravovat vydání prvního dílu Katalogu lidové architektury, jímž byla postupně publikována zaměření a dokumentace z let 1943-1965 z archivu zvaného Kurialův. Část prvou, uváděla zpráva profesora Antonína Kuriala (1907-1983) k výsledkům výzkumu a vyměřování lidové architektury na Moravě a na Slovensku, která pak provázela všechny díly vydané tehdejším KSPPOP. Po vydání první části v roce 1978, v poměrně rychlém sledu následovaly další tři okresy (Brno-město, Brno-venkov a Blansko) v roce 1979. Po smrti profesora Kuriala vydalo KSPPOP ještě další dva okresy (Uherské Hradiště 1986 a Vyškov 1989). Kurialův archiv pak postihl nešťastný osud stěhování z místa na místo (z fakulty architektury VUT do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, přes digitalizační okliku na olomouckém pracovišti NPÚ pak opět do Rožnova, odkud se jen část vrátila do archivu VUT).  Na tradici vydávání Katalogu nicméně především díky iniciativě nestárnoucí dr. Věry Kovářů (1932-) navázalo jako nástupník KSSPPOP brněnské pracoviště NPÚ a posléze nakladatelství Barrister Principal. V roce  2007 tak vyšel okres Hodonín a v roce 2011 okresy Břeclav a Žďár nad Sázavou.  Nyní do řady Katalogu přibyl díl desátý: Okres Třebíč. S jeho editory můžete pobesedovat 1. března v Třebíči (podrobnější informace o akci najdete na stránkách Městské hnihovny v Třebíči, která akci organizuje).

Složitý osud Kurialova archivu zapříčinil, že dnes málokdo tuší, jaké podklady vlastně Kurialův ještě skrývá. V tomto směru máme určitou výhodu, neb jsme ještě před prvním stěhováním na VUT získali kopii strojopisu inventarizačního přehledu položek archivu. Jeho přepis do tabulky je online dostupný zde. Pokud Vás zajímají plány a skici dosud nepublikované, můžete zkusit štěstí v archivu VUT v Brně, Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm nebo brněnském pracovišti NPÚ, kde jsou uloženy kvalitní fotografie plánů pořízené v šedesátých letech pro publikování Katalogu.

V tabulce jsou stejně jako ve strojopise rozlišeny skici (měř. 1:200) z předběžného průzkumu služícího k výběru objektů pro podrobné zaměření označeny poř. číslem v rámci okresů; pododrobná zaměření (1:25/1:50/1:100) jsou označena číslem a zkratkou okresu (formát ve strojopise se liší od označení na výkresech). Do tabulky postupně doplňujeme lokalizace (odkzy do mapy fungují pouze u záznamů s vyplněným kódem) a údaje o autorech zaměření a to jak z publikovaných dílů Katalogu, tak z přefocených plánů uložených v archivu brněnského ÚOP NPÚ. Pokud se Vám zdá, že nepostupujeme zrovna nejrychleji, nabídky na spolupráci neodmítáme.

Na závěr ještě zařazujeme několik ilustrací z doby, kdy Antoním Kurial začal dokumentovat lidovou architekturu a využívat ji i jako inspirační zdroj v architektonické tvorbě.

Kurial_soutez

Arch. Ing. A. Kurial – Arch. ing. Bedřich Rozehnal, doc. Dr. A. Václavík: Soutěžní návrh zemědělské usedlosti na 15 ha, odměněný v regionální soutěži stavebních úkolů pro potřeby venkova 1941.

K_G25_001

Kaňovice čp. 43, vyměřil Antonín Kurial 1943.

Kurial_akv

Lidová stavba z Těšínska, pastel z r. 1949.

 • STARÝ, O. , LISKOVÁ, J. , KOULA, J. E., ŠULA, I. (eds.). Regionální soutěž
  na typy lidového stavebnictví (zvláštní otisk společné redakce časopisů Architekt SIA a Architektura), Praha 1941.
 • ROŠTLAPIL, Václav. Architekt Antonín Kurial: Brno, Dům pánů z Kunštátu, prosinec 1977. Praha: Svaz architektů ČSR, 1977.
 • KURIAL, Antonín. Katalog lidové architektury. Část 1. Okres Gottwaldov. 1. vyd. Brno: Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, 1978.
 • KURIAL, Antonín. Katalog lidové architektury. Část 2, okres Brno – město. 1. vyd. Brno: Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, 1979.
 • KURIAL, Antonín. Katalog lidové architektury. Část 3, Okres Brno – venkov. 1. vyd. Brno: Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, 1979.
 • KURIAL, Antonín. Katalog lidové architektury. Část 4, Okres Blansko. Brno: Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, 1979.
 • KURIAL, Antonín. Katalog lidové architektury. Část 5, Okres Uherské Hradiště. 1. vyd. Brno: Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, 1986.
 • KURIAL, Antonín. Katalog lidové architektury. 1. vyd. Část 6, Okres Vyškov. Brno: Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody, Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, 1989.
 • KURIAL, Antonín a Věra KOVÁŘŮ. Katalog lidové architektury. Část 7, Okres Hodonín. Brno: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně, 2007. ISBN 978-80-86752-52-5.
 • KURIAL, Antonín a Jitka MATUSZKOVÁ. Katalog lidové architektury. Část 8, Okres Břeclav. V Brně: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště, 2011. ISBN 978-80-86752-90-7.
 • KURIAL, Antonín, Věra KOVÁŘŮ a Jan KUČA. Katalog lidové architektury. Část 9, Okres Žďár nad Sázavou. 1. vyd. Brno: Barrister & Principal, 2011. ISBN 978-80-87474-42-6.
 • KURIAL, Antonín, Věra KOVÁŘŮ a Jan KUČA. Katalog lidové architektury. Část 10, Okres Třebíč. První vydání. Brno: Barrister & Principal, 2015. ISBN 978-80-7485-062-2.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Knihovnička SOVAMM, Zprávy se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.