(Malo?)městský dům

Již před nějakou dobou nám došla pozvánka na 15. specializovanou konferenci stavebněhistorického průzkumu Městský dům se uskuteční ve dnech 7. – 10. června 2016 v přednáškovém sále Zámku Pardubice. Neměla by ujít Vaší pozornosti a to nejen proto, že členy a příznivce SOVAMM osobně zve jeden z organizátorů konference František R.Václavík a do celé akce jsou zapleteni i další členové SOVAMM. Jak by také ne, když jedním z předmětů zájmu SOVAMM je v jeho názvu figurující malé město.Tématické okruhy konference:

  • Stav bádání o městských domech. Shrnutí dosavadního stavu poznání, dosavadní představy, teze a vývojová schémata, nové poznatky, dopad na zakořeněné názory o vývoji, možné směry dalšího bádání.
  • Dům a město. Vztah domu k urbanismu města, parcelace, průčelí, výška zástavby, regulace, městské předpisy, řadová/rozvolněná zástavba, změny parcelace apod.
  • Typologie, dispozice a funkce městského domu. Obytné prostory, výroba a obchod, řemeslnické provozy, skladovaní, nájemné obytné prostory, hospodářská funkce, ustájení zvířat, vaření a vytápění, sociální zařízení, počet obyvatel v domě, režim jeho využívání apod.
  • Příslušenství a zázemí městského domu. Podloubí, dvůr, zahrada, dvorní objekty, hospodářské stavby, sociální zařízení, předměstské objekty apod.
  • Proměny a vývoj městského domu. Postupná výstavba spojená s ekonomickým rozvojem, zahušťování zástavby na parcele, zvyšování počtu obyvatel, rozvoj řemesel, reakce na katastrofy, požáry a války, reakce na vývoj způsobů vytápění, hygienických požadavků, vznik nájemního domu atd.
  • Městské paláce, radnice, masné a jiné krámy, zbrojnice, věznice, kasárna, obchodní stavby, hospodářské stavby apod.
  • Městské domy ve světle historického a archivního bádání. Urbáře, kšafty, prodejní smlouvy, inventáře, plánová dokumentace, stavební a protipožární předpisy, ceny domů, stavebník a stavitel apod.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Sekretář SOVAMM.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Akce členů se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.