CZ Retro opět online

Na novém geoportálu památkové péče byla zpřístupněna nová verze prostorových dat CZ_Retro. Prezentována je verze dat k 9. 9. 2015. Data jsou publikována jednak serií mapových služeb (https://geoportal.npu.cz/arcgis/rest/services/CZ_RETRO), jednak novou mapovou aplikací CZ_Retro. Mapová aplikace obsahuje řadu nových nástrojů, jejichž použití popisuje obecná uživatelská dokumentace ke geoportálu (aktuální verzi je možno stáhnout z infa o mapové aplikaci). Díky nové mapové aplikaci je možno prohlížet GISovou podobu CZ_RETRO ve vazbě na aktuální i historické mapové podklady různých podrobností. Primárně se zobrazuje II. vojenské mapování:

CZ_Retro2016-01

Kromě toho, že v nové verzi byla dokompletována řada historických okresů 1850-2007, přibyly zde i vrstvy s klasifikací půdorysných struktur historických lokalit:

CZ_Retro2016-02Základní nástroje dostupné v nové mapové aplikaci jsou společné s ostatními aplikacemi geoportálu. Využít můžete především:

  • ObsahMapy – Obsah mapy (tj. legenda, seznam mapových služeb a vrstev projektu s možností uživatelsky přidávat další mapové služby)
  • Polohopisy – Polohopisné podklady (zde můžete volit zobrazení předdefinovaných polohopisů včetně historických)
  • SdileniOdkazu – Sdílet odkaz na mapu*
  • Vyhledavani – Vyhledávání ve službách / vrstvách mapového projektu
  • Info – Informaci o prvku / objektu

Na konkretní lokalitu můžete do mapy rovněž odkazovat prostřednictvím odkazů přes unikátní kód lokality Kod_CZ. Odkaz na definiční bod lokality má tuto podobu:  https://geoportal.npu.cz/webappbuilder/apps/38/?se=Lokality&la=0&fk0=KOD_CZ&fv0=999&zo=1, kde 999 je hodnota kódu lokality (v databázi CZ_Retro je touto lokalitou ves Branišov (Vimperk)).

Na prostorová data databáze CZ_Retro se díky tomu, že historické lokality a regiony jsou jedněmi ze základních prostorových identifikátorů Integrovaného informačního systému památkové péče, odkazuje i nová aplikace Památkový katalog, kde v detailu záznamu soupisové části Katalogu najdete mezi odkazy do mapové aplikace Památkového katalogu na geoportálu památkové péče. Chcete-li naopak vyhledat vše k lokalitě Branišov v Památkovém katalogu, může se Vám hodit odkaz: http://pamatkovykatalog.cz/?mode=parametric&presenter=ElementsResults&localityCode=999. Že zrovna v Braišově v Katalogu nic není? Máte pravdu, je to jedna z lokalit, které dosud neoprávněně či oprávněně unikaly pozornosti památkové péče. Vyzkoušet si tedy odkaz můžete na jiném kódu, třeba hned na jedničce čili Abertamech: http://iispptest.npu.cz/katalog_ext?mode=parametric&presenter=ElementsResults&localityCode=1.

  • Podrobnosti k databázi SOVAMM CZ_Retro najdete zde.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Projekty se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na CZ Retro opět online

  1. Pingback: Prostorová data CZ_Retro | SOVPIS

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.