Rodná Vysočina Bohumila Vavrouška Slavětínského

Pokud Vám vloni unikla výstava z fotosbírky Bohumila Vavrouška, kterou připravila Akademie věd ČR a jeho rodná ves Slavětín, nezoufejte. Výstava Rodná Vysočina na fotografiích Bohumila Vavrouška Slavětínského – Cesta do Slavětína v kresbách Adolfa Kašpara je totiž putovní a můžete ji zastihnout od 15. února do 11. března v galerii Doubravka ve Ždírci nad Doubravou.

Výstava má dvě části. První je věnována 66 historickým snímkům, které dokumentují podobu rodné obce i rodného kraje spisovatele a fotografa Bohumila Vavrouška v desátých až třicátých letech 20. století. Vesměs se jedná o fotografie nově nalezené ve Fotosbírce Bohumila Vavrouška v Archivu Akademie věd ČR. Kromě Slavětína jsou to především dobové snímky (Havlíčkoy) Borové a Německého (Havlíčkova) Brodu, ale i z dalších vsí, městysů a měst z této části Vysočiny.
Druhá část výstavy představuje cyklus 10 kreseb, který pro nerealizované Vavrouškovy paměti vytvořil v dubnu 1934 ilustrátor, kreslíř a akvarelista Adolf Kašpar při společném automobilovém výletu po stopách Vavrouškova dětství a mládí.

Pozvánku na vernisáž najdete zde.

  • TYKAL, Roman. Vavrouškova fotosbírka. In: Sborník referátů ze semináře Lidové stavitelství na starých fotografiích. Vysoké Mýto, Okresní muzeum 2001, s. 71–78. ISBN 80-238-8334-8.
  • TYKAL, Roman. Vodní mlýny, pily a další technické stavby ve fotografické dokumentaci Bohumila Vavrouška (D). In: Sborník referátů ze semináře Vodní mlýny. Vysoké Mýto, Okresní muzeum 2002, s. 71–75. ISBN 80-238-9879-5. (PDF)
  • TYKAL, Roman. Bohumil Vavroušek. Dokumentace lidové architektury. In: Osobnosti historické fotografické dokumentace lidové architektury. Sborník referátů ze semináře ke 130 výročí narození Bohumila Vavrouška konaného 20. října 2005 v Praze / Praha : Česká národopisná společnost, 2006 s. 2-6, ISBN 80-239-7910-8.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.