Chvála oválu

V Borku na Plzeňsku stojí unikátní šestiboká stodola. Za její vznik může selský rozum. Alespoň tak hlásá titulek příspěvku západočeského rozhlasu z 29. ledna 2016. Že tam skutečně stojí a jak vypadá si můžete ověřit i na záznamu Památkového katalogu.

055-35_cbStodola v Borku ještě z doškovou střechou; foto Zuzana Syrová 1984.

Chcete – li se o polygonálních stodolách dovědět více, přečtěte si příslušné stati v základních publikacích věnovaných naší lidové architektuře (Škabrada 1990, s. 124-126; Mencl 1980, s. 308-323).

Polygonální stodoly byly ostatně přitažlivým tematem pro všechny, kdož se zajímají o lidovou architekturu, ještě v době, kdy jich bylo ještě hojně. Ne že by už žádné nebyly, jsou. Mnohé chráněny, mnohé dosud nechráněny.  Jako například pozoruhodná stodola usedlosti čp. 41 U Žroutů v Trstěnici, na jejíž stavbu bylo dřevo káceno podle dendrochronologického datování roku 1663/64. Tlustý balíček fotografií z okolí Poličky, který nám před několika lety jedna laskavá paní v Lubné dala z pozůstalosti po svém tatínkovi a který nyní skenuji do archivu SOVAMM, mi opět připomněl, kolik jich bylo v některých krajích ještě v kolem poloviny minulého století. Mnohé, jako tu krásnou s archaickou strmou střechou a nízkou obvodovou roubenou ohrádkou na obrázku niže, už asi nedokážeme nikdy přesněji identifikovat a tak zůstanou v archivu s popiskou Polygonální stodola z Poličska.

stodola006

Na plánu na stavbu zděné stodoly ze Sedliště u Litomyšle vidíme, že tradice polygonálních stodol byla v některých krajích hluboce zakořeněna.

liyb9-10-07Nízkou oválnou zděnou ohrádku měla i stodola archeologicky zjištěná v likvidovaném historickém jádru města Mostu (Škabrada 1990).  Má své dosud stojící příbuzné ve francouzském kraji Limousin. I když vnitřní konstrukce krovu je od těch našich odlišná, tak navenek jsou to rodné sestry stodol našich. Na potřebu využít krátké dříví jako důvod pro zaoblený tvar perny v tomto případě moc nevěřte…

_0001082Oválná stodola z Limousin; foto Zuzana Syrová 2010

 • MENCL, Václav. Lidová architektura v Československu, Praha 1980.
 • ŠKABRADA, Jiří. LIdoví stavby: Architektura českého venkova, Praha 1999.

Pozn.: Polygonální stodole z východu Čech byl věnován starší rozhlasový příspěvek, který jsme zde zmiňovali již loni (Architektonický poklad uprostřed Širokého Dolu – víceboká stodola pokrytá došky). I stodolu ze Širokého Dolu najdete v Památkovém katalogu

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Hlasy a ohlasy, Zprávy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Chvála oválu

 1. Jan Sommer napsal:

  Fajn jsou ty přímé odkazy do PK. Ostatně je mají i wikipedisté, i když jim někdy haprují (nevím, kde berou ta čísla id, nebo je to vypadá, když musejí odkazovat na ty fulltextové výsledky).
  Z takových příspěvků se pak přímo nabízí vytvářet hesla památkové wiki… Což by také měl být korporativní projekt, nicméně více specializovaný, nežli globální encyklopedie. Ale rozhodně by se neměl tříštit do více linií. JS

  To se mi líbí

  • Nový Památkový katalog rozlišuje prvek, chcete-li, prvek soupisu, tedy hmotnou podstatu památky, a její právní stav (může to být zároveň kulturní památka, národní kulturní památka, objekt v chráněném území etc.). přitom prvkem nejsou pro katalog jen památky chráněné ze zákona, ale obecně objekty památkového zájmu.
   V odkazu do Památkového katalogu http://pamatkovykatalog.cz?element=784963&action=element&presenter=ElementsResults použitém v příspěvku pro stodolu v Širokém dole je 784963 hodnota identifikátoru prvku (Prvek_id) v soupisové části Katalogu. Tuto hodnotu lze zjistit buďto v neveřejné / vyhrazené části Katalogu nebo dole na veřejné stránce Katalogu je vždy uveden celý odkaz pod „Zobrazit trvalý odkaz na tuto stránku“.
   V seznamech památek na Wikipedii jsou konstruovány odkazy na základě rejstříkových čísel kulturních památek (http://pamatkovykatalog.cz/?mode=parametric&isProtected=1&indexId=24123%2F6-4413&presenter=ElementsResults – stodola má v ÚSKP rejstříkové číslo 24123/6-4413). Je to obdobný dotaz, jaký měli a dosud mají definovaný do MonumNetu; ten je rovněž přes rejstříkové číslo Je to tedy odkaz na právní stav oné stodoly. I ten lze do Katalogu formulovat lépe a jednoznačněji odkazem pomocí identifikátoru právního stavu. Ale obecně by odkazy měly směřovat na prvky.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.