Bresse 2016

Letos připravuje vedle sněmu SOVAMM, který by se měl konat na Hřebečsku, i výjezdní zasedání v Bresse, historické francouzské provincie na pomezí regionů  Auvergne-Rhône-Alpes a Bourgogne-Franche-Comté (v částech aktuálních departementů Ain, Jura a Saône-et-Loire).  Je to kraj známý výtečným sýrem Bresse Bleu, jehož historie sahá do roku 1952,  ušlechtilými bílými bresskými galskými slepicemi s modrýma nohama starobylého plemene Bresse Gauloise, jejichž historie sahá do století šestnáctého, a bresskými emaily, jejich historie sahá do století čtrnáctého. Nás do Bresse táhnou tamní neméně starobylé usedlosti s domy s tzv. saracénskými komíny. Nejstarší části těch dodnes dochovaných pocházejí, jak víme díky rozsáhlé kampani dendrochronologického datování, ze století čtrnáctého a patnáctého.

Monum_Bresse_150aPříčný řez domem usedlosti Ferme des Planons; zaměření Eric Pallot 1992

Jádrem bresských domů je místnost zvaná maison chauffure, tedy otápěný dům, jehož podstatnou část kryje velký hrázděný komín čtvercového půdorysu vynášený mohutným trámem, někdy podporovaný sloupky. Ohniště dole v ose pyramidální hrázděného dymníku leží přímo na zemi. Vrchol komína kryje ozdobná cihelná hlavice – „mitra“, díky níž dostal tento komín název saracenský. Romantické pojmenování saracénského komína ovšem není starší než z 18. století a má málo společného se skutečnými saracény. Pitoreskní komínové hlavy mají své vzory spíše ve zvonicích místních kostelů, jako Saint-Philibert-de Tournus nebo Saint-André de-Bauge.  Nejdůležitější součástí vybavení hlavní místnosti domu je lavice u stěny pod komínem (archebanc). Na tomto privilegovaném místě sedával hospodář s hospodyní.

V Bresse přežilo do dnešních dnů asi třicet saracénských komínů, ale jejích pozůstatků je daleko více.  Publikovaná inventarizace (Bertrand 2003) uvádí asi 150 objektů; u věšiny nichž byl dendrochronologicky datován alespoň hlavní trám vynášející hrázděný dymník. Nejstarší takto získaný letopočet je 1375 (Moulin Ronfat ve Vescours). Část z nich je chráněna, některé už od 20. let 20. století, ale ochrana se většinou vztahuje jen na saracénský komín.

Některé z těchto domů jsou pak přístupné in situ. Jednou z prvních takto zpřístupněných usedlostí byla Ferme des Planons v Saint-Cyr-sur-Menthon. Měli jsme to štěstí, že jsme ji zastihli ještě před úpravami na začátku 90. let minulého století. Dnes je součástí departementálního muzea Musée départemental de la Bresse-Domaine des Planons.

370-15_CBFerme de Planons, zadní podélné průčelí domu usedlosti; foto Zuzana Syrová 1991

DSC_2848Ferme de Planons; dvorní průčelí domu usedlosti; foto Zuzana Syrová 2006

Zůstala sice zachována na původním místě, ale je před ní představěna budova muzea, z roku 2005. Utrpělo tím především místo samo, dům sám stejně jako ostatní, které máme v plánu navštívit rozhodně za návštěvu stojí stejně tak jako ostatní zpřístupněné domy v Bresse.

Přípravy cesty je možno se zúčastnit na diskusní stránce K námětům na program výjezdního zasedání Bresse 2016. Připravili jsme přehled domů s tzv. saracénským komínem, který ještě doplníme o další stejně starobylé domy z Bresse, které však byly vytápěny přízedními krby.  V tabulce najdete kromě údajů o datování jednotlivých objektů a interaktivních odkazů do map na francouzských stránkách Monumentum i na českém Geoportálu památkové péče, u domů chráněných i odkaz na jejich záznam v databázi Merimée a u těch zpřístupněných okaz na jejich internetové stránky (pokud se nám je podařilo dohledat). Pokud byla dokumentace usedlosti publikována v knize Architecture rurale en Bresse du XVe au XIXe siècle, která vyšla v roce 2005 jako jeden ze svazků dokumentační řady Monum „Albums du CRMH„, je uveden i odkaz na tuto publikaci, kterou si určitě nesmíme zapomenout přibalit na cestu.  (Pozn.: Pro odkazy do Geoportálu památkové péče nelze prozatím použít, pokud jste příznivci Firefoxu, nejnovější verzi 44.0.)

  • BERTRAND, René: Les cheminées bressanes dites sarrasines. Romenay; Université rurale bressane; 2003.
  • DIOT, Martine (ed.): Architecture rurale en Bresse du XVe au XIXe siècle, Paris : Monum, Éd. du patrimoine, 2005
  • PALLOT, Eric: Ain, la ferme de Planons, Saint-Cyr-sur-Menthon; Patrimoine restauré no 8, 1994
  • VOINCHET, François: Manoirs à pan de bois de Bresse, Le bois dans l’architecture / Entretiens du patrimoine, Rouen, novembre 1993; Paris 1995, s. 162-165

Související příspěvky:

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce SOVAMM, výjezdní zasedání se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Bresse 2016

  1. Pingback: Jak bylo v Rudě a na Šumpersku | Společnost pro obnovu vesnice a malého města

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.