Bourám, bouráš, bourá, bouráme, bouráte, bourají…

Nějaký tvar slovesa bourat se je více či méně skryt za většinou zpráv, které se týkají lidové a vernakulární architektury. Občas je zahalen rouškou optimismu transferu do skanzenu, jindy se objeví v celé své nahotě. Například v nedávné zprávě z Železného Brodu, která vyvolala oprávněně i negativní odezvy ve FB komunitě Lidová architektura.

Připomněly nám, že tomu není ani tak dávno, co jsme s zhrůzou zjistili, že i vlastník, který vždy deklaroval, jak je šťasten, že má tak úžasný a starý dům, jak je šťasten, že dostal stavebně historický průzkum domu zpracovaný bezplatně v rámci grantu a co všechno se z něj dozvěděl, zkrátka člověk, do kterého byste to nikdy neřekli, prostě a jednoduše bourá. Vlastně boural, a to už v roce 2012. Zjistili jsme to však až letos v listopadu.

Řeč je o domě usedlosti čp. 186 v Čisté u Litomyšle, který jsme měli možnost zkoumat v rámci projektu Litomyšlsko – Vysokomýtsko.

Litomyšlsko - Vysokomýtsko, soupis stávajících arch. a urbanist. hodnot, dokumentace a pramenù, prezentace formou GIS projekt PK99P04OPP035 © 1999-2002 SOVAMM foto © Zuzana SyrováPohled na dům ze dvora usedlosti v červenci 1999; foto Z. Syrová

P1270761Pohled ze stejného místa v listopadu 2015; foto Z. Syrová

Ve vsi Čisté u Litomyšle (Lauterbach) se až do 20. století dochovala řada a starobylých vesnických staveb. Dnes už z nich stojí poslední mohykáni: dům čp. 171 s dymnou jizbou a krovem z 80. let 16. století, dům usedlosti čp. 33 se světnicí a torzem komor z roku 1702 a podjezdná sýpka usedlosti čp. 97 z roku 1709. Archaický dům čp. 12, dokumentovaný Václavem Menclem, odstranili místní družstevníci v zájmu zkrášlení obce již někdy v 60. letech, unikátní výměnek usedlosti čp. 97 z počátku 17. století a polygonální stodola téže usedlosti z konce 17. století leží byvše rozebrány během letošního léta v hale postavené týmž družstvem a čekají na znovupostavení na jiném místě.

Dům čp. 186, který, jak jsme opožděně zjistili, již nahradila novostavba rodinného domu, pocházel ze druhé poloviny 17. století; díky dendrochronologickému datování víme, že dřevo pro stavbu světnice a stropy síně bylo káceno v roce 1672, kdy na statku hospodařil sedlák Pavel Blažek. Až na světnici byl dům již postaven v plném rozsahu jako zděný, přičemž byl pozoruhodný řadou dochovaných autentických konstrukcí a detailů stavebního vybavení (tesařské zarážky vazných trámů krovu, točnicové dveře) i ojedinělých dokladů povrchových úprav (hlinění omítka se zbytky barevných nátěrů na kamenném zdivu).

Z toho všeho dnes zbývají dvě hraničky úhledně vykládaných polínek, torzo kamenné zdi dosud se zbytky hliněné omítky a jedny z točnicových dveří beznadějně zaskládané mezi stavebním materiálem, takže těžko říci zda jsou to ty z horní či z dolní komory…

P1270771Co zbylo z roubených a dřevěných konstrukce domu; foto Z. Syrová

P1270762Torzo zdiva dolní komory s hliněnou omítkou.

Dům čp. 186 tedy již není mezi námi. Těžko říci, zda jsme mohli nějak ovlivnit to, aby zůstal zachován. Václav Mencl napsal v předmluvě k Lidové architektuře v Československu napsal, že „jediné, nač stačí síly jednotlivce, je starou lidovou architekturu v její plné šíři poznat, zachytit její památky v popisech, v plánech a ve fotografiích a odhalit dnešnímu člověku její výtvarný smysl a historickou hodnotu“. Popis, plány a fotografie čp. 186 jsou zachyceny ve stavebně historickém průzkumu, který zpracovali Jiří Škabrada, Martin Ebel, Zuzana a Jiří Syroví a Josef Kyncl v roce 2002.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.