Bolevečtí hospodáři

Jak jest zaznamenáno v kronice obce Bolevce do roku 1940, „Bolevečtí hospodáři nejraději sejou ječmen z jara, aby pro ně pivo vařil sládek, šlema stará…“. Bolevečtí hospodáři a rodáci však mají, zdá se, i jiné zájmy, alespoň na podzim. Na 18. setkání boleveckých rodáků a občanů  7. listopadu 2015 v bolevecké sokolovně  Sdružení boleveckých rodáků ocenilo Jiřího Škabradu za to, že pomohl zachránit historické bolevecké jádro. Již v sedmdesátých letch minulého století totiž ve specializovaném atelieru lidové architektury SÚRPMO, vedeném Jaroslavem Vajdišem, začal zpracovávat stavebně historické průzkumy plzeňských vesnic, díky nimž se podařilo upozornit na význam historického stavebního fondu prstence vsí obklopujících Plzeň, z nichž řada dnes požívá ochrany jako památkové rezervace a zóny. Bolevecká usedlost u Matoušů se stala národní kulturní památkou.

Více se dočtete např. v Plzeňském deníku. (J. Škabrada na snímku z akce zcela vlevo.)

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazeno, Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.