Nepálená hlína dnes

Z tradičních stavebních technik a technologií se zdají být ty hliněné jedněmi z nejvitálnějších. Už od dob Františka Cointeraux (1740-1830) jsou to doslova a do písmene i techniky moderní. Příznivci staveb z nepálené hlíny se striktně nedělí na ty, kdož se zabývají stavbami historickými a těmi soudobými.

Jejich příznivcům můžeme oznámit dvě události:

  1. Vychází anglická verze knihy Horsta Schroedera „Sustainable Building with Earth“, která zpřístuňuje tema stavění z hlíny včetně soubodých německých norem a standardů i čtenářům neznalým jazyka Goethova a Schillerova. Podrobnosti najdete na stánkách nakladatelství Springer.
  2. Byla ohlášena první mezinárodní cena Terra award (http://terra-award.org), kterou by měla být oceněna soudobá hliněná architektura. Má být udělena u přílěžitoati konference Terra 2016 v Lyonu. Kandidovat mohou stavby relizované po 1. 1. 2000. Termín pro podání přihlášky je 26.11.2015.

Co se ceny Terra award týče, je zásadní otázkou, zda soudobá hliněná architektura v České republice vlastně existuje. Už do historie hliněné architektury se vlastně řadí Hliněná bašta v Průhonicích z roku 1997, experimentální stavba, v níž se uplatňuje většina soudobých hliněných technologií. Skupina ekologické architektury SEA (Petr Suske a další) realizovala po roce 2000 ještě experimentální stavbu tentokráte pouze s využitím nepálených cihle – tzv. „dům v kožichu a s deštníkem“ v Michalovicích u Mladé Boleslavi (viz. též Slavné vily Středočeského kraje). Pohledové hliněné cihly v interieru najdeme i v Centru ekologického vzdělávání v Horce u Olomouce Sluňákov (autoři Projektil architekti).

Obecně se ale po počátečním příslibu průhonické Hliněné bašty stavební produkce v České republice omezuje na drobnosti a pozoruhodný architektonický počin bychom zřejmě marně hledali. Daleko větší úspěch slaví slamáky a slamáčky, u nichž se užité hlíny omezuje na omítkové vrstvy (jejich databázi najdete na stránkách ekologického institutu Veronica). Pokud ale víte o soudobých architektonicky kvalitních stavbách vskutku hliněných (z nepálených cihel, bloků, nabíjených, vrstvených či s hliněnými výplněmi hrázdění), neváhejte a navrhněte na http://terra-award.org/candidater/.

P1160681Hradčany u Tišnova čp. 200, branka zčásti postavená z hlíny dusané do bednění; foto Z. Syrová 2013

Souvidející články: Konference ICOMOS na tema dřevo a hlína

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Nepálená hlína dnes

  1. jan napsal:

    Krásné!

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.