K digitalizaci počátků SOVAMM

Věk SOVAMMu je nejistý. Pětadvacáté narozeniny mohl slavit už  letos 26. ledna, kdy pět zakládajících členů vydalo prohlášení k založení SOVAMM. Bereme – li to striktně dle zákona, tak vznikl až schválením stanov 5. září 1991. A památný první sněm v Českém Dubu se konal 18.-20. října 1991, tedy právě před 24 lety. Podíváme-li se na pozvánku na sněm, jejímž autorem je Karel Kuča, nebo ilustrovaný záznam exkurze, který vyhotovil Karl Bernert, je zřejmo, že počátky SOVAMM jsou spojeny s šťastnou dobou předdigitální.

Byli jsme plni elánu, důslední a brali jsme vše vážně, i když jsme se přitom výtečně bavili. Při skenování dokumentů z archivních boxů mi to stále něco připomíná. Ty dnešní se vztahují ještě k době předlednové, kdy jsme v únoru 1989 díky jednomu z přátel Tomáše Edela měli možnost prozkoumat jeho chalupu v Kunějově. Vyklubal se z ní vysoce zajímavý dům se dříve polodymnou jizbou, který jsme zdokumentovali, navrhli na prohlášení za kulturní památkou (stal se jí 26.11.1990) a napsali o něm článek do časopisu Památky a příroda.  Jeho čerstvě digitalizovanou verzi najdete zde.

Kunejov-1

Jiří Škabrada, Tomáš Edel, Zuzana Syrová a Jiří Syrový v obytné místnosti domu čp. 33 v Kunějově.

Patří ty dokumenty vážící se k průzkumu Kunějova a jeho návrhu do archivu SOVAMM? Protože je digitalizuje jeden z účastníků, tak v něm, aleposň prozatím skončí.  A jak je na tom dům usedlosti čp. 33 v Kunějově? Soudě podle fotografií exteriéru uložených v MIS nebo podle toho, co je z něj zachyceno na Google Street view, tak mu skutečnost, že jsme ho navrhli na prohlášení za kulturní památku, k uchování autenticity moc nepomohla. Kdoví, zda v něm je ještě ve stropě jizby díra po dymníku….

F062-20Kunějov čp. 33 v únoru 1989; foto Zuzana Syrová

Kunejov_SW

Kunějov čp. 33, jak si ho můžete prohlédnout na Street view; stav z roku 2012.

  • EDEL Tomáš, SYROVÁ Zuzana, ŠKABRADA Jiří, Strop jizby domu čp. 33 v Kunějově (okres Jindřichův Hradec). Památky a příroda 16, 1991, č. 3,  str. 153–156. (PDF)
  • Kunějov čp. 33 v MIS

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Akce SOVAMM, Akce členů, Archiv, publikace, Publikace členů, Z historie SOVAMM se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na K digitalizaci počátků SOVAMM

  1. JS napsal:

    K odkazu na článek… Bylo to v: Památky a příroda, roč. 16, č. 3. ZPP byly obnoveny od roku 1992. (Na webu ZPP je také nesprávný odkaz ZPP, odkud to zřejmě bylo zde převzato; navrhnu jim opravu.).

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.