Letos v září ve Šluknově

Na letošním sněmu SOVAMM ve Vlkově jsme jako každoročně probírali otázku nebo spíše otázky, jak dále s naším domem. SOVAMM je totiž spoluvlastníkem domu čp. 310 v ulici Karlově ve Šluknově. Takto přízemního roubeného, částečně hrázděného domu z 80. let 18. století s dochovaným dřevohliněným komínem.

Šluknov - čp.310 - podkroví - dřevohliněný dymník - spodní částHodnoty domu se podařilo rozpoznat až v době, kdy mu již hrozila demolice. Skupina místních památkářů a nadšenců zajistila jeho kvalitní dokumentaci a archivní rešerši a v zájmu zajištění jeho dalšího přežití založila občanské sdružení Muzeum 310, jehož hlavním cílem bylo dům vykoupit, obnovit a zpřístupnit. Přispívajících členů Muzea 310 potažmo prostředků k zakoupení domu se však nesešlo dostatek. A tak do věci vstoupil SOVAMM a architektonická kancelář Syrový a Syrová. Rozhodnutí pomoci finančně šluknovskému sdružení a zakoupit část domu čp. 310 padlo na sněmu SOVAMM v Příkazích (21. – 23. 5. 1999). Poté, co jsme do koupě domu společně vložili finanční prostředky se pak několik let byrokraticky protahoval zápis do katastru nemovitostí. V roce 2008 byl nicméně dům konečně náš a mohlo začít to, co bylo v plánu už v roce 1999: vyklizení, dokumentace aktuální stavu, projekt obnovy a v neposlední řadě provizorní překrytí střechy, jejíž stavebně technický stav se v mezidobí průtahů se zápisem do KN výrazně zhoršil. Pod modrou plachtou byl dům ještě na sněmu SOVAMM v roce 2011. V roce 2012, kdy jsme již vzdali pokusy o získání příspěvku z titulu kulturní památky, jsme spolufinancovali základní zabezpečení konstrukce domu, obnovu krovu a pokrytí střechy šindelem. Prací se s úspěchem ujali mistr tesař David Stejskal a šindelář Michal Pořický. Obnova domu tím ovšem zdaleka není dokončena. Jsme přitom ve svízelné situaci, protože počáteční nadšení většiny zakladatelů sdružení Muzeum 310 vychladlo již někdy v průběhu peripetií se zápisem do katastru nemovitostí. Letos jsme se sešli opět jednou na místě samém, abychom probrali nejen další kroky obnovy, ale i možnosti budoucího zpřístupnění (záměr malého místního muzea lidové architektury trvá) a tolik potřebného opětovného zapojení místních.

Setkání k obnově domu 2015/09/25 (Tomáš Efler, Michal Buše, Jiří Syrový).Setkání k obnově domu čp. 310 ve Šluknově 25.9.2015; Tomáš Efler, Michal Bušek a Jiří Syrový diskutují v zahradě za domem. Setkání dále podpořil svou účastí Filip Mágr ze  Spolku přátel Rumburku a fotografující Zuzana Syrová.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Akce SOVAMM, Projekty, Spolek, Z historie SOVAMM, Zprávy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Letos v září ve Šluknově

  1. Pingback: Vystoupí památkové blogy z ústraní? Žánr nabízí mnoho možností zasluhujících pozornost « Česká placka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.