O tesařích a pilařích

Na půdě SOVAMM proběhla letos poměrně bouřlivá diskuse na téma tesařské práce na obnově roubených vesnických staveb. Připomněla mi ji zpráva, která dnes přistála v emailové schránce sekretáře SOVAMM:  NPÚ avizuje nový ročník vzdělávacího programu v rámci projektu Řemeslná obnova historických staveb. Stránky Obnova kulturního dědictví cudně mlčí o tom, kteří řemeslníci účastníky kurzů školí, ale k jednotlivým kurzům si můžete prohlédnout videa. Po shlédnutí videa Vzdělávací kurz tesař sebekriticky přiznávám, že mé požadavky v diskusích SOVAMM k řemeslným kvalitám potřebným pro obnovu historických roubených staveb byly přehnané. Památkový tesař specializovaného kurzu si vystačí s pilou a dlátem! Rozdíl bude možná v tom, že v ukázce neobnovoval roubenou stavbu, ale „pouze“ krovy.

RUZ01-27Nostalgická připomínka toho, co by se měl naučit účastník tesařského kurzu obnovy památek; tesařský mistr Petr Růžička při obnově domu čp. 171 v Čisté u Litomyle; foto 1998

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Diskuse, Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.