Homo Faber et Trois Mousquetaires

Do 29. září máte v Regionálním muzeu v Českém Krumlově možnost shlédnout výstavu výrobců oceněných titulem „Nositel tradice lidových řemesel“ Homo Faber. Na výstavě má být zastoupeno celé výrobní spektrum tradiční výroby – hrnčíř, tkadlec, obuvník, řezbář, vyšívačka, tiskař modrotisku, výrobce dřevěných hraček, košíkář, soustružník, kovář, výrobce štípaných holubiček, předmětů ze slámy a kukuřičného šustí, výrobce kamenných brousků a kovových pilníků a rašplí.

Titul Nositel tradice lidových řemesel je udělován u příležitosti národního zahájení Dnů evropského dědictví, pořádaného Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska. V minulých 15 ročnících se na seznam držitelů tohoto prestižního titulu podařilo proniknout i třem mušketýrům řemesel, která nejsou na krumlovské výstavě zastoupena, a kteří svůj um uplatňují při obnově památek a to nějen těch lidových nebo zapsaných v ústředním seznamu:

Jak ví každé dítě školou povinné, byli tři mušketýři vlastně čtyři. Takže bychom se měli pomalu zamyslet, koho by měl SOVAMM po svém prvním návrhu Davida Stejskala navrhnout do příštího ročníku. Šindeláře, doškaře, hlinomaze? Úspěch by mohla mít i malérečka, třeba ta, se kterou jsme se setkali na sněmu SOVAMM v Tasově (na snímku je pochopiteně zvonička v Louce, dnes již národní kulturní památka):

P1060939

Pozn. Zájemci tradiční řemesla stavební patrně již zaregistrovali seminář s názvem Den pro tradiční řemesla,  který se uskuteční v Muzeu Slezský venkov v Holasovicích. Pokrývačství na něm bude prezentovat nositel lidové tradice Richard Mlýnek.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Z historie SOVAMM, Zprávy se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.