Stavební archeologie alsaské vesnice

S mírným zpožděním, ale přece, upozornění na knihu, která potěší stavebního historika věnujícího se vesnickým stavbám. A to jak doufám nejen těch frankofonních a frankofilních. Kniha Les villageois de Lutter en leurs demeures. Une archéologie de la maison dans le Jura alsacien 1530-1630 (Vesničané z Lutteru a jejich obydlí. Archeologie domu v Alsaské Juře 1530-1630), kterou napsal Marc Grodwohl (ve spolupráci s Christian Dormoy, Kaspar Egli, Luc Ferrandier a Christine Verry), vyšla již letos na jaře. V časovém rozmezí mezi německou selskou válkou (1525) a švédskou invazí v roce 1632 (ano, i pro Alsaskou vesnici byla třicetiletá válka důležitým mezníkem) prošlo většina domů náročnou přestavbou, při níž dřevo a hrázdění vystřídal kámen. Třicítka domů, jejichž monografie najdeme v knize, byla zaměřena a prozkoumána metodami stavební archeologie včetně dendrochronologického datování.

Poznámka pro zájemce o výroční výjezdní zasedání SOVAMM Bresse 2016: Zvažte zařazení do programu a zastávku v Lutter na cestě tam či zpět.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Knihovnička SOVAMM, Nezařazeno, publikace, Zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.