Jak jsme navrhovali

Při skenování archivu SOVAMM jsem nedávno dospěla k boxu označenému NÁVRHY.  Je, jak popiska naznačuje, plný návrhů na prohlášení za kulturní památky, k nimž jsou připojeny žádosti ministerstva o doplnění informací, vyrozumění o zahájení, případně prohlášení za kulturní památku. Zkrátka cca 9 cm dokumentů. Přitom ne vše, co bylo navrženo, je zde, neb všichni navrhující nepředali kopii k archivaci. O něco více návrhů máme evidováno v databázi, ale ani v ní záznamy nemusí být úplné. Takže vyhodnocení počtu podaných návrhů a toho, jak to s jednotlivými z nich dopadlo, ponecháme zatím na dobu pozdější.

Vše začalo ještě před založením SOVAMM, kdy jsme na sklonku roku 1988 začali podávat návrhy v souvislosti s tím, že jsme začali zabývat průzkumy na Litomyšlsku a Vysokomýtsku. Na nejstarším je datum 24.listopadu 1988. Návrhy jsme pak začali připravovat i z jiných regionů. Jeden z prvních takových souborných návrhů pochází ze společného průzkumu budoucích brněnských členů SOVAMM v Šatově 11. listopadu 1989. Byl podán již v době, kdy jsme si mysleli, že vše půjde v zájmu zachování památkových hodnot vesnických staveb, které, pro nás někdy až nepochopitelně, v evidenci ústředního seznamu kulturních památek chyběly, lépe a snáze. Někteří z nás se snažili o nápravu opravdu ve velkém; vzpomeňme hromadný návrh kolegy Kuči z roku 1990 o 243 položkách. Plni optimismu jsme po založení SOVAMM dokonce vytvořili formulář ku navrhování. Do jeho obsahu se promítá i to, že v té době nebylo jednoduché zjistit takové náležitosti návrhu jako parcelní čísla, údaje o majiteli etc.

Elánu nám však postupně ubývalo s tím, jak některé návrhy beznadějně zapadly, aniž by kdy bylo zahájeno řízení o prohlášení, v případě řady dalších nebylo zřejmě řízení nikdy ukončeno.  Zároveň jsme viděli, jak navržené stavby dále žijí svým vlastním životem bez ohledu na to, zda se staly či nestaly kulturními památkami. Některé zanikly, jiné zanikají, další prošly radikální rekonstrukcí ať již s požehnáním státní památkové péče či bez něj. Těch, které ve zdraví přežily či je o ně dokonce s láskou a porozuměním pečováno, zřejmě bohužel většina nebude.

U příležitosti otevření Pandořina archivního boxu s návrhy si zde dovolím připomenout jeden z malého města – městyse Šatova na Znojemsku a druhý ze vsi Trstěnice na Litomyšlsku:

Z již zmíněného výjezdu 5 zakládajících členů SOVAMM do Šatova vznikl souborný návrh na prohlášení. Návrh podala v roce 1990 Růženka, tehdy ještě Doubková, a zahrnoval 18 staveb (usedlostí, domů a vinného sklepa za radnicí) a zároveň i podnět na vyhlášení památkové zóny. V době návrhu byl v Šatově chráněn pouze areál kostela sv. Martina, budova fary, jedna kaplička, dvoje boží muka a osm socha sousoší. V ústředním seznam z nich dnes najdeme čp. 5, 6, 14, 17, 27, 28, 32, 38, 79, 84, 85, 140, 157, 160, 161, 170, a vinný sklep za bývalou radnicí.  Chybí pouze čp. 39, 80, v Šatově dnes opravdu památkové zóna je. Přibyly i další kulturní památky, jejichž návrh vzešel z podrobnějji zpracovaného průzkumu obce.  Dopadlo to tedy s památkami v Šatově dobře? Bohužel ne se všemi. Nenávratně zmizely teprve později identifikované nakládané lisovny (viz. Nepálená hlína v průzkumech SOVAMM) a jak na tom jsou stavby dokumentované v roce 1989 můžete posoudit porovnáním stavu usedlostí 38 a 39 zachycených i na fotografii v záhlaví článku pořízenou ještě starým dobrým fotoaparátem značky Horizont s aktuální dokumentací čp. 38 uloženou v informačním památkové péče (IISPP), kterou najdete na zde. Usedlost čp. 39 v mezidobí zanikla.

Satov_1989-04Šatov, usedlosti čp. 38 a 39; foto © R. Doubková – Klementová 1989

Souborný návrh druhý, jak již rovněž výše uvedeno, vycházel z průzkumů, které jsme prováděli na Litomyšlsku od roku 1988. Podal ho Jiří Syrový, který v Trstěnici také v roce 1990 navrhl na prohlášení usedlost čp. 2, čp. 41 se stodolou a výměnkem čp. 220, usedlost čp. 61, 98, 103 s kapličkou, výměnek čp. 106 s usedlostí a usedlost čp. 107. Chráněn byl v té době v Trstěnici jen kostel se zvonicí. Součástí návrhu bylo stejně jako v případě Šatova upozornění na celkové hodnoty vsi, která by si zasloužila ochranu jako památková zóna nebo rezervace.

Ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení za kulturní památky 14.3.1990. V průběhu čtvrtstoletí, které uběhlo od návrhu, se prohlášení dočkalo čp. 2, 98, 103 a 106. Vyrozumění o prohlášení se k navrhovateli dostalo pouze v případě usedlosti čp.2, která po celou dobu od prohlášení propadá zániku. Neprohlášené usedlosti čp. 41 a 61, u nichž řízení nebylo dosud ukončeno, se naopak těší dobrému zdraví stejně jako zbylé stavby prohlášené, které měly štěstí na vlastníky. Díky projektu SOVAMM Litomyšlsko – Vysokomýtsko víme dnes o všech v roce 1990 v Trstěnici navržených stavbách více.  Pro nejcennější z nich, právě ty nikdy neprohlášené – polygonální stodolu usedlosti čp. 41 dendrochronologicky datovanou 1663/64 a mírou autenticity dnes již zcela unikátní usedlost čp. 61 s pozoruhodným domem se světnicí rovněž dle dendrochronologického datování z roku 1664 a archaickými portály komor, byl v rámci projektu zpracován stavebně historický průzkum.

Litomyšlsko - Vysokomýtsko, soupis stávajících arch. a urbanist. hodnot, dokumentace a pramenù, prezentace formou GIS projekt PK99P04OPP035 © 1999-2002 SOVAMM foto © J. ŠkabradaTrstěnice, usedlost čp. 61; foto © J. Škabrada 1989

Fotodokumentaci trstěnické usedlosti čp. 61 najdete rovněž v IISPP.

Pro ilustraci ještě kompletní spisy z našeho archivu k návrhu na prohlášení trstěnické usedlosti čp. 61 za kulturní památku:

Poslední reakce MK z 18.2.1992 byla nesporně vstřícná, s panem Vomáčkou však již nikdo jménem MK nepohovořil a ani odpovědi na své následující vyjádření se dodnes nedočkal… Nový návrh na prohlášení po 25 letech je již jiná kapitola. Nebyl podán jménem SOVAMM, takže do archivu SOVAMM vlastně nepatří. Doufejme, že usedlost čp. 61 přežije dalších 25 let ve zdraví, ať se již kulturní památkou stane či ne.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv, Z historie SOVAMM se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.