Velká a malá muzea

Podíváte-li se na nějaký informační kanál zaměřený na lidovou a vernakulární architekturu nebo na zprávy z této oblasti obecně, zjistíte, že podstatná část informací se týká muzeí v přírodě aneb skanzenů.  Správný pesimista by nabyl toho dojmu, že je to onen kout našeho „moderního“ a postmoderního světa, kam by se pokroku překážející a zastaralé stavby měly odebrat…

Osobně nejsem příznivcem velkých muzeí v přírodě vzniklých „na zelené louce“, i když při cestách do zahraničí přinášejí  cizinci neznalému domorodého jazyka a taktik potřebných k přesvědčení obyvatel zajímavé nemovitosti, aby Vás jakožto podezřelé individuum pustili dovnitř, neocenitelnou možnost nahlédnout do interiéru staveb. Ale i v zahraničí preferuji muzea malá, zpřístupňující objekty „in situ“. Přibývá jich jako hub po dešti i u nás, především v těch oblastech, kde se už moc původní domorodé architektury nedochovalo. Pokud byste je chtěli navštívit je potíž hlavně v tom, dozvědět se o tom, že vůbec existují a kdy a za jakých podmínek je možno je navštívit. V případě muzeí velkých jsou většinou jednoduše dohledatelné informace po ruce, ať již podobě knižní (Langer 2005) či virtuální na netu. Vyhledat něco k těm malým je, jak jsme si nedávno ověřili již počtvrté před opět zavřenými dveřmi Strohdachhaus Dorfmuseum ve švýcarské obci Kölliken, o hodně složitější.

Takže jsme si řekli, že přehled o těchto malých muzeích by se hodil nejen nám, ale i dalším členům SOVAMM, případně i náhodným návštěvníkům těchto stránek. Prozatím je to jen seznam odkazů, na kterých by měly být dohledatelné základní informace o zpřístupněné stavbě při souboru staveb. Časem se můžeme propracovat ke strukturovanější podobě, mapovému projektu etc. Prozatím najdete rozpracovaný a postupně doplňovaný přehled na stránce s názvem, který jsme si vypůjčili z Bystrého u Poličky: Minimuzea.  Náměty na doplnění a vylepšení vítány…

DSCN3733Strohdachhaus Dorfmuseum ve švýcarské obci Kölliken; foto Zuzana Syrová 2011.

Náhledový orázek v záhlaví příspěvku: Památkové domky v Hluku.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Velká a malá muzea

 1. ceskaplacka napsal:

  Skvělý příspěvek. Jistě potřebný. Přitom svědčící o roztříštěnosti těchto velmi tradičních disciplín – výzkum a ochrana lidové architektury, muzea v přírodě… Věřme, že toto je stav, který se bude nějak měnit – směrem ke kooperaci, namísto vytváření dalších a dalších „duplicit“. Skutečně je situace velmi nepřehledná. Separátní přístupy k vytváření webů, názvosloví apod. vedou k tomu, že systematická snaha o vyhledání čehokoliv třeba v nějakém zvoleném území je prakticky nemožná. Bohužel to není reálné ani v případu nemovitých památek, což tedy platí i pro skanzeny apod.
  Nicméně existují různé přehledy (AMG). Asi nejsnáze umožní právě navrhovanou kooperaci Wikipedie. Tam je také vhodné zájemce o kooperaci směrovat. Jinde stejně nebude v dohledné době možná srovnatelná možnost spolupráce i vnášení nových hledisek apod. Ostatně by si mohl jako odborná aktivita s tradicí a specifickým tematickým záběrem stránku s informacemi o sobě vytvořit i SOVAMM…
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Skanzen#Muzea_v_p.C5.99.C3.ADrod.C4.9B_v_.C4.8Cesku

  To se mi líbí

  • Díky za pochvalu i námět.
   Tak jsem přemýšla, kde vlastně při prosdílení, které jste provedl, odpovědět. Dovolím si zde zareagovat i na Vaše připomínky na FCB Lidová architektura a Jan Sommer.
   Ano, Wikipedie určitě zasluhuje vylepšit přehled muzeí v přírodě domácích i zahraničních. Wikipedista, vyzbrojený knihou Jiřího Langra by v nich určitě dokázal udělat pořádek.
   Ano, existují různé přehledy, kde se objekty, o něž jde v přehledu našem ( malá lokální muzea, rodné domy či památky, do nichž můžete proniknout díky tomu, že je v nich obchod, knihovna, sídlo spolku apod.), dají najít. A většinou jsou zcela logicky na svém místě i paralelně v několika takových přehledech. Je to vždy věc určitého segmentu zájmu. A nás v tomto případě primárně zajímá přístupnost objektu, jeho architektonické kvality, míra autenticity etc., a (pochopitelně relativně) již méně druh a kvalita expozice.
   Co se tematické stránky SOVAMM https://sovamm.wordpress.com/minimuzea/, tak by měla být dovedena do přehlednější podoby, nahrazena řádnou databází etc. Zatím ji vzhledem k rozpracovanosti ponechávám pouze pod odkazem Minimuzea z příspěvku. Což neznamená že se časem neobjeví v řádném menu. A to včetně mapy (viz. zatím neveřejný odkaz na SOVAMM na ArcGIS online). V prostorové identifikaci problém nevidím, spíše v udržení aktuálnosti odkazů na stránky příslušných malých muzeí i nemuzeí.
   Jen ještě na vysvětlenou a k doplnění informace pro členy SOVAMM. Přehled minimuzeí je chystán i s ohledem na plánované výjezdní zasedání do Bresse, které by se mělo uskutečnit v červenci příštího roku. Na stránce Minimuzeí najdete příslušnou oblast ve Francii, departementu 01 – Ain.

   Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.