O webarchivování

Dorazila k nám dobrá zpráva z Národní knihovny ČR. Stránky Společnosti pro obnovu vesnice a malého města https://sovamm.wordpress.com byly schváleny pro zařazení do WebArchivu.  Poprvé bychom měli být webarchivováni někdy v průběhu září.Bližší informace se o projektu WebArchivu Národní knihovny ČR, který má za cíl uchovávat obsah českého webu, najdete zde. Jak jsme zjistili namátkovým vyhledáváním ve Webarchivu, najdete v něm stránky řady spřátelených spolků jako Národopisná společnost http://www.narodopisnaspolecnost.cz, ale většina zadaných adres se nám vrátila jako neznámá nebo je jejich obsah blokován z důvodu, že není ošetřeno povolení publikování ze strany vydavatele stránek.  Přitom je to po právní stránce relativně jednoduché. Postačuje publikovat obsah stránek pod jenou z licencí Creative Commons (i o nich Vám najdete na stránkách Webrachivu přehlednou informaci), vyplnit formulář na stránkách Webarchivu a počkat na vyrozumění. Pro ty, jimž licence Creative Commons připadají nedostaečné, je zde možnost uzavřít smlouvu o poskytování elektronických online zdrojů; ba její náhled se můžete podívat zde. Takže si dovolujeme připojit k výzvě Webarchivu a doporučit těm, kdož tak dosud neučinili:

Nechte se (rovněž) Webarchivovat!

A propos licencí Creative Commons netřeba se obávat. Chcete opravdu více, než co poskytuje ta nejpřísnější CC BY-NC-ND?

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Archiv, Spolek, Zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na O webarchivování

 1. ceskaplacka napsal:

  Nevím, jestli se tak málo blokuje/bloguje a vůbec píše kvůli obavám z licencí. Možná by spíše stálo za to nějak naznačovat, co je vhodný postup (porovnat různá řešení třeba pro texty i fotky – blog vs. „web“ vs. Rajče vs. Flickr vs. academia.edu/researchgate vs. Scribd vs. issuu vs. wiki vs. Wikipedia apod.). Možná i dojít k nějakému konglomerátu a spolupráci typu hypotheses. Je otázkou, nakolik by se do blogů měly vložit paměťové instituce (jak to vzorně ukazuje např. Historic England či Britské muzeum, getty/iris aj.). Je to totiž jiný a možná potřebný, to já obecně nevím, žánr, nežli třeba z jiných hledisek potřebné tiskové zprávy apod.
  Samozřejmě, čím více písmenek je vytvořeno, tím klesá vyhlídka na přečtenost.
  Jinak není od věci „se“ archivovat i zde (dobré vyhledávání ijv.):
  https://web.archive.org/web/20150813225944/https://sovamm.wordpress.com/
  Každopádně velký dík za Vaše podněty obsahové i z hlediska „rehabilitace“ blogu jako žánru. Tedy… bloku…
  JS

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.