Dny lidové architektury 2015

Letos  od 18. do 26. července se uskuteční již třetí ročník Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska, které již třetím rokem pořádá NPÚ a agentura Foibos spolu s dalšími regionálními partnery. Hlavní letošní akcí má být Putování Hlineckem – krajem Chrudimky za lidovými stavbami. Putování bude zahájeno 18. a 19. 7. 2015  na Veselokopeckém jarmarku, kde bude slavnostně pokřtěn malý průvodce Lidové stavby Pardubického kraje. Liberecký kraj nabízí na tyto dny návštěvu vybraných 12 objektů, zlínský kraj výstavu Lidové stavby známé, neznámé.

Bližší informace ke všem těntro akcím najdete na portále http://www.lidove-stavby.cz/.

Publikace stručných průvodců po regionech vydané k jednotlivým ročníkům:

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Architekt. Specializace: GIS, SHP, vernakulární/lidová architektura, hliněné konstrukce. Sekretář SOVAMM. Přítel poštolek obecných.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Dny lidové architektury 2015

 1. ceskaplacka napsal:

  Skvělé, že to takto operativně reportujete. Na druhé straně z toho plyne trochu smutek z té nepřehlednosti multiplikovaných „konkurujících si“ informačních zdrojů. Věřím, že existující technologie umožňují a snad tak nějak na tvůrce informací apelují, aby hledali cesty ke koordinovanému postupu. Nicméně v situaci jaká je, mi vlastně Vaše provedení velmi pomohlo. Aktualizované údaje tak lze hledat i na FB https://www.facebook.com/events/842939519108415/. Co se týče informací o památkách na Liberecku, je to skvělé. Ale zase: Proč bychom z tachových příležitostí neměli „generovat“ spíše „wiki“ hesla. Možná se to vše nějak soustředí do Památkového katalogu. Ta wiki by již dnes mohla být jakousi laboratoří pro pořádání textových informací, ověřování variant struktury stránek, členění textů apod. Takové věci jsou pozoruhodně závislé na povahových drobnostech pisatelů a ladění shody je potřebné; těžko je lze nahradit vydáním příkazu. I když asi třeba ten Monitoring se rychle zaběhl?… JS

  To se mi líbí

  • Na tomto místě se snažím nformovat o takovýchto akcích primárně a co nejjednodušším způsobem členy SOVAMM; pokud ne příspěvkem, tedy alespoň v kalendáriu. Minimálně o těch, na které mi jakožto sekretáři SOVAMM dojde pozvánka, jakož tomu bylo v tomto případě. Mohu zkrátka posílat členstvu klasicky mailem nebo zveřejnit takto s tím, že si mohou přečíst i další zájemci. Je mi přitom jasné, že tím zároveň přispívám k obecné nepřehlednosti a multiplikaci informací o takovýchto akcích na internetu. „Dny lidové architektury 2015“ jsou ostatně zářným příkladem toho, jak se informace junglí netu šíří. Odhlédneme-li od pořádajících institucí (Foibos a NPÚ), najdeme je na stránkách obcí, kde se něco děje nebo na FB i na stránkách komunitních jako Vámi zmíněná Lidová architektura nebo Česká vesnice (https://www.facebook.com/ceska.vesnice). Co se informace o památkách a objektech památkového zájmu zpřístupňovaných v rámci takovýchto akcí tak je a měla by být určitá šance v jejich jednoznačné identifikaci, která umožní jejich vyhledání napříč informačními systémy i webem, v budoucnu snad sémantickým. Pokud se vše zadaří, tedy by mělo být možné odkazovat na hesla Památkového katalogu stejně jako je již dnes možné odkazovat na jiné části IISPP – Integrovaného informačního systému památkové péče (dokumenty uložené v MIS, prostorovou lokalizaci v PaGIS, tedy v mapě). Způsob, jakým se budou vyplňovat hesla Památkového katalogu, bude dán již nyní navrhovanou a realizovanou datovou strukturou a bude určitě předmětem metodického pokynu. V blogu SOVAMM toto nevyřešíme. Vývoj Katalogu byl naposledy veřejně prezentován na čtvrtém setkání editorů PaGIS a správců MIS v Brně na začátku června t.r.. Takže případné zájemce mimo NPÚ musím odkázat na publikované prezentace z tohoto setkání (https://docs.google.com/document/d/1C8JK4_J8WPgAAJ4bAKAl_FEIFk6u-19rMN52BONPjls/pub).

   Líbí se 1 osoba

 2. ceskaplacka napsal:

  No, vytváření odkazů na zdroje z MIS není zrovna snadné. V současné době se k nim nejlépe dá dostat z Wikipedie z okresních, místních apod. tabulkových seznamů památek (sponečka) nebo ze stránek jednotlivých památek, pokud jsou na Wikipedii a jsou doplněny příslušnou šablonou s odkazem na MonumNet, kam byl až nedávno doplněn i link na MIS. MIS nenabízí vygenerovaný odkaz na výběr souborů k památce, lokalitě či čemukoliv jinému. Jestli toto bude v Památkovém katalogu možné, bude to nesporný přínos. Když říkáte, jak je to vše prodiskutováno a připomínkováno, tak mi to připomíná i přísliby z doby vytváření nynějšího IISPP. Ale uznávám, že jsem odbočil nad míru a že by to patřilo spíše do fóra či blogu referujícího o Památkovém katalogu samotném.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.