O EVAW, POVAL a Architecture 4 All

Pokud netušíte, co se skrývá za první zkratkou v nadpisu – EVAW, tedy vězte, že je to  Encyclopedia of Vernacular Architecture of the World, tedy Encyklopedie světové vernakulární architektury, pro kterou v českém prostředí užíváme spíše termín lidová. Editorem encyklopedie vydané v roce 1997 byl Paul Oliver, kterému se podařilo dát dohromady široký mezinárodní tým, v němž hesla z našeho území zpracovali Jiří Langer, Otakar Máčel a Josef Vařeka.

EVAWPaul OLIVER (Ed.), The Encyclopedia of Vernacular Architecture of the World, I – III, Cambridge 1997

Encyklopedie nesporně byla významným počinem, i když ne vše se napoprvé podařilo. Řada jevů je zde popisována duplicitně jako specifická pro určitou tradiční stavební kulturu, což je přes snahu o vytvoření jednotného slovníku dáno obtížemi, které národní jazyky a regionální terminologie kladly překladatelům do angličtiny.

Tyto nedostatky má šanci napravit nově revidované, aktualizované vydání, které připravuje Marcel Vellinga z Oxford Brookes University. S přibližně 3000 položkami by měla obsahovat více než 30% zcela nových materiálů. Měla by být dostupná nejen v tištěné podobě, ale i jako interaktivní online encyklopedie.

Ti, kdož mají zájem přispět do druhého revidovaného vydání encyklopedie, mají možnost do 1. října 2015 reagovat na výzvu zveřejněnou na stránkách Oxford Brookes University: Call for Entries: Encyclopedia of Vernacular Architecture of the World, 2nd Edition.

Pokud již na stránkách Oxford Brookes University budete, máte šanci rozluštit i druhou zkratku POVAL, za níž se skrývá Paul Oliver Vernacular Architecture Library.  Vyhledávat v ní je možné z hlavní stránky universitního knihovního katalogu.

Výstavu fotografií Paula Olivera Architecture for all můžete navštívit  v Pitt Rivers museu v Oxfordu do 11. října 2015. Výstavu doprovází soutěž fotosoutěž (#architecture4all), s tematy vyhlašovanými jednou za měsíc na https://www.facebook.com/POVALOBU.

Zuzana Syrová - Anýžová se představuje:

Sekretář SOVAMM.
Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Publikace, Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na O EVAW, POVAL a Architecture 4 All

  1. ceskaplacka napsal:

    Díky, skvělé informace o zajímavých přístupech k prezentacím či projektům webovým i jiným. Myslím, že takovéto recenze či přehledy jsou skutečným kořením blogů, protože ohromně pomohou těm, kdo se dané sféře soustředěně nevěnují. A opomenut není ani link na FB – tak to už je úplná bomba! 🙂 JS

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.